WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,2011 0.01%
EURO 36,0920 0.33%
ALTIN 2.557,520,27
BITCOIN 22483971,47%
Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmak faziletleri nelerdir?

Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmak faziletleri nelerdir?

Arefe günü 2024 ne zaman, resmi tatil mi? Kurban Bayramı arefesi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar burada!

14 Haziran 2024 23:45
Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmak faziletleri nelerdir?
0

BEĞENDİM

Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü, Kurban Bayramı’ndan bir gün önce kutlanan özel bir gündür. 2024 yılında Arefe günü, 15 Haziran Cumartesi günü kutlanacak. Bu tarih, bayram öncesinde yapılan dualar ve ibadetler için önemlidir.

Arefe Günü Genel Tatil mi, Değil mi?

Resmi tatiller arasında yer alan Arefe günü, genellikle yarım gün tatil olarak kabul edilir. Ancak 2024 yılında Arefe günü, hafta sonuna denk geldiği için ekstra bir tatil hakkı sunulmayacak. Çalışanlar, bu durumu göz önünde bulundurarak planlarını yapabilirler. Özel sektörde çalışanlar için yarım gün mesai ücreti ödenmesi de bir diğer önemli detaydır.

Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmak faziletleri nelerdir?

Kurban Bayramı 2024 Tarihleri Nedir?

2024 yılı Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak ve 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek. Bayramın birinci günü 16 Haziran Pazar, ikinci günü 17 Haziran Pazartesi, üçüncü günü 18 Haziran Salı ve dördüncü günü 19 Haziran Çarşamba gününe denk geliyor. Bu tarihler, ailelerin bir araya geldiği ve dini vecibelerin yerine getirildiği günler olacak.

Bayram boyunca yapılacak olan kurban kesimleri ve aile ziyaretleri, bayramın manevi yönünü güçlendirecek. Kurban Bayramı’na hazırlanırken, sevdiklerinizle bu özel günleri en iyi şekilde geçirmek için planlarınızı yapmayı unutmayın.

KURBAN BAYRAMI ARİFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” (Müslim, Sıyâm, 196-197 [1162]) buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 63 [2440]; İbn Mâce, Sıyâm, 40 [1732]).

Gündem haberlerini takip etmek için hemen tıklayın ve güncel haberlerden anında haberdar olun!

Uğur Selamcı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.