WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22173370,42%
Bakan Kacır: Suudi Arabistan’la yapay zeka konusunda işbirliğini hedefliyoruz

Bakan Kacır: Suudi Arabistan’la yapay zeka konusunda işbirliğini hedefliyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı'nın ardından, "Suudi Arabistan ile yapay zeka konusunda işbirliğini hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

22 Ağustos 2023 17:43
Bakan Kacır: Suudi Arabistan’la yapay zeka konusunda işbirliğini hedefliyoruz
0

BEĞENDİM

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı.

Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı.

G20 toplantılarının önemi

Bakan Kacır, G20 toplantılarının, hem küresel düzeyde geliştirilebilecek inisiyatiflerinin hem de ülkelerin ortaya koyduğu tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşabildiği platform olduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin geliştirdiği uygulamaların ve vatandaşa sunulan hizmetlerin kapsamlı şekilde diğer ülkelerle paylaşıldığını bildiren Kacır, şunları kaydetti:

Kamu-dijital altyapısı anlamında Türkiye’miz pek çok ülkeden çok daha ileri bir konumda. Özellikle e-Devlet, bu alandaki en başarılı uygulamamız aslında. 990 kamu kurumunun 7 binden fazla hizmetinin 64 milyondan fazla vatandaşımıza sunulduğu bir platform haline geldi. Bu yönüyle bütün ülkelerin dikkatini çeken çok başarılı bir kamu dijital altyapısı.

Suudi Arabistan’la işbirliği

Kacır, Suudi Arabistan’la özellikle yapay zeka alanında kapsamlı bir işbirliğine gitmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu konuda karşılıklı çalışmaları hızlandırma kararı aldıklarına işaret eden Kacır, şu değerlendirmede bulundu:

Özellikle e-Devlet alanında da Suudi Arabistan’ın kamu-dijital altyapısıyla Türkiye’nin e-Devleti arasındaki entegrasyonu kuvvetlendireceğiz. Hac ve umre ziyareti vesilesiyle Suudi Arabistan’a gidecek vatandaşlarımız başta olmak üzere karşılıklı her iki ülkenin vatandaşlarının yararlanabileceği dijital hizmetler sunmuş olacağız.

“Yetkinliklerimizi paydaşlarımızla paylaşma imkanı bulduk”

Kacır, Avrupa Birliği’nin Dijitalleşmeden Sorumlu Genel Müdürü ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini de bildirerek, “Önümüzdeki dönemde dijital alanlarda Avrupa Birliği programlarında Türkiye’nin üstleneceği rolü kendisiyle görüştük. Bütün bu görüşmelerde de her zaman Türkiye’mizin sahip olduğu güçlü yetkinlikleri paydaşlarımızla paylaşma imkanı bulduk” ifadelerini kullandı.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.