WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22171860,75%
Bakan Koca’dan yeni varyant açıklaması

Bakan Koca’dan yeni varyant açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19'un yeni varyantı Eris'in şu ana kadar Türkiye'de görülmediğini ifade etti. Koca, "Griple nasıl mücadele ediyorsak aynı şekilde olacak. Kapanma gibi bir durum söz konusu değil" dedi.

23 Ağustos 2023 13:33
Bakan Koca’dan yeni varyant açıklaması
0

BEĞENDİM

Yeni varyant Türkiye’de görüldü mü? Sağlık Bakanı Koca gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak, yeni varyantın ülkede görülmediğini ifade etti.

İngiltere’de, Covid-19’un yeni varyantı Eris’in (EG.5.1) ülke genelinde yayıldığı haberlerinden sonra Türkiye’deki durum merak konusu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de bu ve benzeri varyantların görülmediğini açıkladı.

“Bu görülen varyantlar sakın bizi endişelendirmesin ve kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil.” ifadelerini kullanan Koca, “Hala Covid görülüyor. Bu dönemde giderek mutasyonlarla, etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz.” dedi.

Göç, kızamık vakalarını artırdı

Kızamık vakalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Koca, “Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz. Korunmanın en etkili yolu aşı. Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldığını ifade etti. Koca, “Ağırlıklı görülen il yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır.” dedi.

İçişleri ile ortak çalışma

Son dönemde artan sağlıkta şiddet olayları için “Güvenlik tedbirleri konusunda İçişleri Bakanlığı ile çalışıyoruz.” açıklamasında bulunan Bakan Koca, “Güvenlik görevlisi sayısının artmasını amaçlıyoruz. Potansiyel şiddet durumu söz konusu ise, şiddet eyleminde bulunan kişi ise bunu sistemden gösteriyor olacağız.” diye konuştu.

Çanakkale’de son durum

Bakan Koca, Çanakkale’de hızla yayılan yangından şu ana kadar 95 kişinin etkilendiğini söyledi. Durumu ciddi olan kimsenin bulunmadığını açıkladı.

Koca, Mehmet Akif Ersoy Hastanesi’ndeki 21 hastanın Erzin ve Lapseki’deki devlet hastanelerine nakledildiği bilgisini verdi. Şu an 75 ambulans ve 4 UMKE ekibinin bölgede hazır beklediğini söyledi.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.