WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,2540 0%
EURO 36,0253 0.14%
ALTIN 2.542,05-0,33
BITCOIN 22510201,48%
BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze adımı

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze adımı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, görevi süresince ilk kez yetkisini kullanarak Gazze Şeridi'ndeki insani felaketin önlenmesi için Güvenlik Konseyi'ne mektup yazdı.

7 Aralık 2023 09:04
BM Genel Sekreteri Guterres’ten Gazze adımı
0

BEĞENDİM

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yetkisini kullanarak Gazze Şeridi’ndeki insani felaketin önlenmesi için Güvenlik Konseyi’ne mektup yazdı.

Genel Sekreter Guterres, görevi süresince ilk kez yetkisini kullanarak Gazze’de insani felaketin önlenmesi için Güvenlik Konseyi’ne mektup gönderdi.

BM Genel Sekreteri olarak görevde olduğu 1 Ocak 2017’den bu yana ilk defa BM Şartı’nın 99. maddesini kullanan Guterres, İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurmak için BM Güvenlik Konseyi üyelerinin ve uluslararası topluma insani bir ateşkesi yürürlüğe koyması için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

İSPANYA LİDERİ SANCHEZ’DEN TAM DESTEK

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yetkisini kullanarak, Gazze’deki insani felaketin önlenmesi için BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektuba destek vererek, “Güvenlik Konseyi derhal harekete geçmeli ve insani ateşkes uygulamalıdır.” ifadesini kullandı.

Sanchez, X hesabından yaptığı açıklamada, Guterres’in BM Şartı’nın 99. maddesine atıfta bulunarak yaptığı çağrıya “tam destek” verdiğini duyurdu.

“Gazze’deki insani felaket tahammül edilemez.” değerlendirmesinde bulunan Sanchez, “Guterres’in BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı çağrının sebeplerini tamamen paylaştığını” belirtti.

İspanya Başbakanı, şunları kaydetti:

“Gazze’deki insani durumun yakın zamanda çökmesi riskine karşı Güvenlik Konseyi derhal harekete geçmeli ve insani ateşkes uygulamalıdır.”

Guterres bugün gönderdiği mektupta, BM Şartı’ndaki 99. maddeye atıfta bulunarak, “8 haftadan fazladır süren İsrail-Hamas düşmanlığının korkunç insani acılara sebebiyet verdiğini, İsrail’in askeri operasyonları nedeniyle Gazze’deki sivillerin büyük tehlike altında olduğunu, sivilleri koruyacak güvenli hiçbir yer bulunmadığını, aynı zamanda sağlık sisteminin de çöktüğünü” vurgulamıştı.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.