WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22171860,75%
CHP’de Anket Gerginliği

CHP’de Anket Gerginliği

CHP Genel Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında şimdi de “normalleşme süreci” anketleri gerginliği yaşanıyor.

9 Temmuz 2024 13:59
CHP’de Anket Gerginliği
0

BEĞENDİM

CHP Genel Merkezi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında şimdi de “normalleşme süreci” anketleri gerginliği yaşanıyor.

GDH Digital’de yer alan habere göre, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesiyle başlayan “normalleşme sürecine” Ekrem İmamoğlu başından itibaren karşı çıktı.

Önce Genel Başkan Özgür Özel’in daha sonra da parti kurmaylarının “Halkın yüzde 46’sı Erdoğan-Özel görüşmesi ile başlayan süreci olumlu buluyor. Yüzde 33 ise kararsız. Kararsızlar dağıtıldığında sürece destek yüzde 60’ın üzerine çıkıyor” açıklamasından sonra İmamoğlu’nun kurmayları harekete geçti.

Ekrem İmamoğlu’na yakınlığı ile bilinen akademisyen Can Kakışım, paylaştığı bir anketle normalleşme sürecini destekleyenlerin yüzde 29.7 olduğunu öne sürdü. Kakışım’ın yayınladığı ankete göre, CHP seçmenlerinin %59,9’u sürece olumsuz bakıyor. Bu olumsuz bakış diğer muhalefet parti seçmenleri (İYİ Parti %53,6, DEM Parti %69,4) ve MHP seçmenleri (%43,8) için de geçerli.

İstanbul’da 31 Mart yerel seçimlerinde İYİ Parti ve DEM Parti seçmeni büyük oranda Ekrem İmamoğlu’nu desteklemişti.

CHP Genel Merkezi’nden dolaylı cevap

CHP Genel Merkezinden bir ajansa yapılan açıklamaya göre, seçmenin görüşü haftalık düzenlenen odak anketler ile ölçüyor. Özgür Özel’in konuşmalarının halkta nasıl karşılık bulduğu, farklı partilerin seçmenlerinin bu konuşmaları nasıl değerlendirdiği da belirleniyor.

Açıklamada, AK Parti seçmeninin Özel’in en çok “vergide adalet” talebini desteklediği, MHP seçmeninin de yüzde 50’ye yakının Özgür Özel’in söylemlerini olumlu karşıladığı iddia edildi. Açıklamada, İYİ Parti seçmeninin tamamına yakını da Özel’in söylemleri doğru bulduğu ifade edilerek, “CHP’nin DEM Parti’ye yaklaşımının, DEM Parti seçmenine olumlu yansıdığı” savunuldu.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.