E-DERGİ
DOLAR 28,9106 -0.07%
EURO 31,2385 -0.43%
ALTIN 1.874,54-0,51
BITCOIN 12563724,29%
06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mülakat açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mülakat açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, son günlerin gündemi mülakatla ilgili soruya da yanıt verdi.

22 Eylül 2023 09:45
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mülakat açıklaması
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta düzenlenen 78. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ziyaretinin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Son günlerde gündemden düşmeyen mülakat konusuna da açıklık getirdi.

Mülakat konusuna açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan son günler tartışılan mülakatlarla ilgili bir gazetecinin “Kamuda mülakatın kaldırılması sizin seçim vaatleriniz arasındaydı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in geçtiğimiz günlerde yaptığı, “öğretmen alımında yüzde 50 KPSS yüzde 50 mülakat uygulayacağız” şeklindeki açıklaması atama bekleyen öğretmen adaylarının tepkisine yol açtı. “KPSS’ye ilaveten her türlü güvenlik soruşturmasına, mesleki yeterlilik ve sağlık araştırmasına evet ama mülakatlarda hakkaniyetli davranılacağına dair endişemiz var” diyorlar. Benzer bir durum Polis Eğitim Merkezlerine öğrenci alımında da yaşanmış. Yeterli KPSS ve mesleki dayanıklılık puanına sahip adaylar 45-50 saniyelik mülakatlarla elenmiş. Onlardan da sitem dolu mesajlar geliyor. Mülakat kaldırılacak sözünün sahibi olarak bu eleştirilere ne diyorsunuz?” şeklindeki soruyu yanıtladı.

“Yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, binlerce kişinin merakla beklediği mülakatlarla ilgili “Biz, mülakatları görevin gerektirdiği zorunluluklar dışında kaldırmayı vadettik. Görevin gerektirdiği hallerde ise hakkaniyetle hareket edilmesi temel yaklaşımımızdır. Mülakatlar çok sınırlı ve çok özel meslek gruplarında gerekli olabilir. Elbette mülakat komisyonlarının objektif kriterlerle oluşturulması konusu da çok mühim bir konu. Konuyu ilgili bakanlarımızla yakın görüşüyor, çalışıyoruz. Ben seçim vaatlerim içinde böyle bir söz verdiysem, bunu Milli Eğitim bakanımla, İçişleri Bakanımla görüşmek suretiyle, yeni bir yol haritasıyla ilerletiriz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.