WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8494 -0.01%
EURO 35,6991 0.03%
ALTIN 2.560,800,63
BITCOIN 2193161-0,63%
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkmenistan’da

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkmenistan’da

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 10. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nda yaptığı konuşmada, "Türk müteahhitlerimiz bugüne kadar Türkmenistan’da 51 milyar dolar değerinde bin 80 proje üstlenmiştir ve Türkmenistan’ın simgesel eserlerinin hayata geçirilmesine katkı sunmuştur" dedi.

6 Aralık 2023 14:23
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkmenistan’da
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan’a geldi. Yılmaz, temasları çerçevesinde ilk olarak başkent Aşkabat’taki Ruhiyet Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile bir araya geldi. Görüşmede ikili iş birlikleri, ticari ve ekonomik faaliyetler, karşılıklı yatırımlar ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik politikalar ele alındı. Yılmaz ve beraberindeki heyet görüşmenin ardından Türkmenistan’ın Bağımsızlık Anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Sonrasında, 10. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın açılışına katılan Yılmaz burada yaptığı konuşmada, Türkmenistan ile ikili ticaretin önemli bir ivme yakaladığına vurgu yaparak, Türkiye’nin Türkmenistan’ın ihracatında ikinci, ithalatında ise ilk sırada yer aldığını belirtti. Yılmaz, “2022 yılında ticaret hacmimiz 2 milyar doların üzerine taşınmıştır. Ülkemizin Türkmenistan’daki yatırımları 147 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Yine Türk müteahhitlerimiz bugüne kadar Türkmenistan’da 51 milyar dolar değerinde bin 80 proje üstlenmiştir ve Türkmenistan’ın simgesel eserlerinin hayata geçirilmesine katkı sunmuştur” dedi.

“5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİNE EN KISA SÜREDE ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Türkmenistan’daki yatırımları artırmaya ve projelere katkı sunmaya devam edeceklerini kaydeden Yılmaz, “Siyasi ve ticari alanda tesis ettiğimiz dostluk ve kardeşlik ilişkilerini karşılıklı ziyaret ve temaslarla pekiştirerek, Cumhurbaşkanlarımız tarafından belirlenen 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine en kısa sürede ulaşmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımızın temeline, ticaretin kolaylaştırılmasını ve iş dünyalarımızın önünü açmayı yerleştirdik” diye konuştu.

Kardeş ülke Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri detaylı şekilde ele alan “Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu (HEK) 7. Dönem Toplantısı” vesilesiyle Türkmenistan’da bulunduklarını ifade eden Yılmaz, ziyaret kapsamında komisyon toplantısını gerçekleştireceklerini, ikili görüşmeler yapacaklarını ve iş dünyası temsilcileriyle forumda bir araya geleceklerini belirtti.

“FUARA 100’E YAKIN TÜRK FİRMASI KATILIYOR”

Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyon Toplantısı Protokolünü imzalayacaklarını söyleyen Yılmaz, iş dünyası temsilcilerine, “Firmalarımızın Türkmenistan pazarında kendilerini tanıtabilmeleri ve yeni iş olanaklarını elde edebilmeleri için fırsat sunmaktadır. Öte yandan, Türkmen firmaları da yüksek kaliteli Türk ürünlerini yakından tanıyabilme imkânına sahip olacaktır” şeklinde konuştu.

Türk İhraç Ürünleri Fuarı’na 2018 yılında Türkiye’den 60 firmanın bu yıl ise 100’e yakın firmanın katılım sağladığına dikkat çeken Cevdet Yılmaz, inşaat teknolojileri, inşaat makinaları, çatı ve duvar sistemleri, kozmetik-kimya, gıda ve gıda işleme makinaları başta olmak üzere pek çok alanda çok farklı ürünlerin sergileneceği fuarın 3 gün süreceğini ve iki ülke arasındaki ticari- ekonomik ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını kaydetti.

Yılmaz, açılış sonrasında Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Atdayev, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, çok sayıda siyasetçi, bürokrat ve Türkmenistan vatandaşları ile fuar alanını ziyaret etti.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.