WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8406 -0.04%
EURO 35,6801 -0.03%
ALTIN 2.563,200,72
BITCOIN 2170382-0,56%
Erdoğan ve Sanchez’den ‘Filistin’ Mesajı

Erdoğan ve Sanchez’den ‘Filistin’ Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, "İspanya'nın Filistin'i tanıma kararı çok mühim. İspanya'nın bu tutumunun örnek teşkil etmesi samimi dileğimizdir" dedi. Sanchez de iki devletli çözümün nihai çözüm olduğu mesajını verdi.

13 Haziran 2024 16:45
Erdoğan ve Sanchez’den ‘Filistin’ Mesajı
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısında konuştu. Sanchez, “Gazze konusunda kalıcı ateşkes, insani yardımın girişi gibi acil ihtiyaçlarımızda ortak görüşler paylaşıyoruz. Rehinelerin serbest bırakılması da bunun bir parçası. Hem İspanya hem de Türkiye tarafından tanınan İsrail ve Filistin şeklinde iki devletli çözüm acil bir ihtiyaçtır” dedi.

“Tek çözüm budur”

Sanchez, “Güvenlik ve kalıcı barış için tek çözüm budur. Bağımsız bir Filistin devleti. Başka çözüm yok. Dünyanın gözü açıldı artık. Burada politik çözümleri masaya getirmemiz lazım. Kan dökülmesinin durdurulması konusunda elimizden gelen tüm sorumluluğu kullanmamız gerekiyor. Biz Akdenizliyiz. Burada barışın sürdürülmesi konusunda attığımız bu adım çok önemli. Karşımızda Filistin bayrağının çekilmesi konusunda tam desteğimiz var” ifadelerini kullandı.

“Bir Sanchez çıkıp tek başına bayrak açıyor”

“Bir Sanchez çıkıp tek başına bayrak açıyor” diyen Erdoğan, “Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarında yaşanan gelişmeler odağımızda yer aldı. İspanya’nın Filistin’i tanıma kararı çok mühim. İspanya’nın bu tutumunun örnek teşkil etmesi samimi dileğimizdir. Sanchez ile İspanya halkına gönülden teşekkür ediyorum. Küresel vicdanın harekete geçirilmesine sayın Sanchez’in büyük katkıları oldu. Kalıcı ateşkesin tesisi, insani yardımların engelsiz akışının temini önceliğimizdir” diye konuştu.

erdoğan sanchez filistin mesaji 2

Erdoğan’ın açıklamaları:

İspanya Hükümet Başkanı, kıymetli dostum Pedro Sanchez’le 8. Hükümetler Arası Zirvesi’nde bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ankara’daki son zirvede ilişkilerimizi kapsamlı ortaklığa yükseltmiştik. Bugünkü anlaşmalarla münasebetlerimizi yeni alanlara teşmil etme yönünde önemli adımlar attık. İkili ticarette 20 milyar euro hedefini yakalamak üzereyiz. Bir sonraki hedefimiz 25 milyar euro’ya ulaşmak. Daha fazla İspanyol yatırımcıyı ülkemizde görmek istiyoruz.

İspanya ile gelişmiş askeri işbirliğimizi ve savunma sanayii ilişkilerimizi detaylı şekilde gözden geçirdik. İspanya hem müttefik olarak Türkiye’nin hem de NATO’nun kolektif güvenliğine destek veriyor. Bu katkının diğer bazı NATO müttefikleri tarafından da örnek alınmasını temenni ediyorum.

İspanya AB üyelik sürecine en başından beri destek veren dostlarımızdandır. Avrupa genelinde artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı tehdidini de görüştük. AP seçiminde oluşan tablo endişelerimizi artırdı. Bu mücadelede Medeniyetler İttifakı önemli bir platformdur.

Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarında yaşanan gelişmeler odağımızda yer aldı. İspanya’nın Filistin’i tanıma kararı çok mühim. İspanya’nın bu tutumunun örnek teşkil etmesi samimi dileğimizdir. Sanchez ile İspanya halkına gönülden teşekkür ediyorum. Küresel vicdanın harekete geçirilmesine sayın Sanchez’in büyük katkıları oldu. Kalıcı ateşkesin tesisi, insani yardımların engelsiz akışının temini önceliğimizdir.

Ukrayna için kalıcı barışın tesisinin müzakereler yoluyla mümkün olduğuna inandığımızı ifade ettim.

Sanchez’in açıklamaları:

Aramızdaki işbirliğini sürdürmeye devam ediyoruz. Türkiye ile AB arasındaki yapıcı rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz.

İspanya ve Türkiye’nin kaygılarını paylaştığı temel uluslararası senaryolara değinmek istiyorum. Her iki ülke de barışa odaklı çalışıyor. İki ülkenin merkezinde de BM’nin yer aldığı güçlü bir uluslararası kurumsal çerçeve var. Gazze konusunda kalıcı ateşkes, insani yardımın girişi gibi acil ihtiyaçlarımızda ortak görüşler paylaşıyoruz. Rehinelerin serbest bırakılması da bunun bir parçası. Hem İspanya hem de Türkiye tarafından tanınan İsrail ve Filistin şeklinde iki devletli çözüm acil bir ihtiyaçtır. Ukrayna’ya bakış açımızda da birbirimize yakın bir görüşümüz var. İspanya Ukrayna ve Filistin’de barışı destekliyor.

İspanya AB içerisinde Türk AR-GE kurumlarının ana ortağıdır. Bu konuda işbirliklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bizi birleştiren çok önemli konular var. Bunların çok daha fazlası olacak.

SORU – CEVAP

İsrail’in Gazze’ye saldırıları devam ederken BMGK’da kabul edilen ateşkes tasarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adil ve kalıcı barışı sağlayacak, akan kanı durduracak, Gazze dahil Filistin’e ve bölgemize huzuru getirecek her plan ve kararı biz bundan sonra da olumlu değerlendiririz. Önemli olan bu plan ve kararların samimi ve barış odaklı şekilde ele alınması, kağıtlarda kalmaması ve uygulamaya geçirilebilmesidir. BM oylamalarında ülkeler acil ve kalıcı ateşkes ihtiyacını ortaya koyuyorlar. BM bu süreçte çok yara aldı. Bu da İsrail’in bildiğini okuma gayreti, kendisini bitirmeye doğru götürüyor. BMGK üyeleri kararın arkasında durup İsrail’e gerekli baskıyı yapmalıdır. Bu süreç böyle devam etmeyecektir.

Ticari işbirliği hacminin artırılması hedefi ve uçak gemisi ile Patriot füzeleri gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Savunma sanayiinde bir dayanışmanın teklifidir bu. Birinci sırada TCG Anadolu ile bir adım attık. Şimdi bunun bir üst segmentine geçelim istiyoruz. Bunun çalışmalarını da başlattık. Mevcuttan daha büyüğünü birlikte yapalım istiyoruz. Bunun yanında insansız hava araçlarında birlikte yapılabilecek şu anda bazı adımları atıyoruz. Dünyada malum birçok ülke çok çok ileri adımlar attı. Türkiye de bu konuda daha ileri adımlar atmanın gayreti içinde. İnsansız denizaltılara kadar bu adımları atacağız.

Osman Kavala ve Selahattin davası

Türkiye bir hukuk devletidir. Kararları yargı verir. Yargımız kararını vermiş ve bu çerçevede örneğin bir tanesi bu isimlerden, 100 kişiyi aşkın gencin ölümüne neden olmuş, birçok terör estirerek Güneydoğu bölgemizde ölümlere neden olmuşlar. Sizlerin bu soruları sorması bizi düşündürüyor. Hele hele bir basın mensubunun bu teröristleri böyle savunmuş olması bizi ciddi manada üzmektedir. Başını sallama, ben sallamıyorum bak. Her zaman için bu Osman Kavala olur, Selahattin Demirtaş olur kim olursa olsun yasalar ne diyorsa biz yerine getiririz. Hukuk neyi emrediyorsa bunu bizler yerine getiririz. Yapılan iş budur. Siz tabii Türkiye’de yaşamıyorsunuz. Biz Türkiye’de yaşıyoruz. Bu bölgede huzurun temini için attığımız adımlardır, bundan sonra da böyle yürüyecektir.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.