E-DERGİ
DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1273980-1,06%
06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karabağ için kritik görüşme: Heyetler bir araya geldi

Karabağ için kritik görüşme: Heyetler bir araya geldi

Karabağ'da Azerbaycan'ın talepleri kabul edildi, antiterör operasyonu durduruldu. Ermeni temsilcilerin Azerbaycan yetkilileriyle görüşmesi de başladı.

21 Eylül 2023 12:28
Karabağ için kritik görüşme: Heyetler bir araya geldi
0

BEĞENDİM

Azerbaycan‘ın anayasal yapıyı yeniden tesis etmek ve silahlı Ermeni unsurları Karabağ‘dan çıkarmak amacıyla başlattığı terörle mücadele operasyonunda ateşkes sağlandı. Açıklamayı Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov yaptı. Karabağ’daki Ermeni grupların silah bırakmayı kabul ettiğini ve bölgede ateşkesin sağlandığını duyurdu.

Azerbaycan heyeti ile Karabağ’da yaşayan Ermenilerin temsilcilerinin Yevlah’taki görüşmesi de başladı. Karabağ’daki Ermeni birlikler ile yasadışı Ermeni grupların silah bırakacağını, Azerbaycan topraklarından çekileceğini ve yasa dışı Ermeni silahlı grupların feshedileceğini söyledi.

Ruslar ve Azerbaycan duyurdu: Karabağ’da ateşkes!

Bütün silah, mühimmat ve ağır araçların teslim edileceğini, belirtilen bu hususların Rus Barış Gücü ile koordineli yürütülmesinin sağlanacağını ifade etti.

Sözcü Eyvazov, ayrılıkçıların etkisizleştirildiğini, 90’dan fazla mevzide denetim sağlandığını da kaydetti.

Aliyev’den ateşkes açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, bölgedeki nüfusun yeniden entegrasyonu için hazırlık yapıldığını söyledi.

“Karabağ’daki Ermeni nüfusunun yeniden entegrasyon konusu Azerbaycan anayasası ve hukuk kuralları nezninde görüşmeye açacağız. Biz pürüzsüz bir yeniden entegrasyon süreci öngörüyoruz. Nüfusun insani ihtiyaçlarını da dikkate alıyoruz. Yereldeki nüfus ile iletişim içerisindeyiz. Kısa sürede bölgeye istikrar ve barış getirmeyi istiyoruz.”

Azerbaycan’dan Karabağ operasyonu!

Bakü’nün taleplerinin kabul edilmesi, bölgedeki Azerbaycanlıları da memnun etti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.