WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8471 -0.02%
EURO 35,6984 0.02%
ALTIN 2.562,590,70
BITCOIN 21826070,12%
Kariye Camii’nde 79 Yıl Aradan Sonra İlk Bayram Namazı: Tarihi Anlar ve Vatandaşların Yoğun Katılımı
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • Kariye Camii’nde 79 Yıl Aradan Sonra İlk Bayram Namazı: Tarihi Anlar ve Vatandaşların Yoğun Katılımı

Kariye Camii’nde 79 Yıl Aradan Sonra İlk Bayram Namazı: Tarihi Anlar ve Vatandaşların Yoğun Katılımı

Fatih'te bulunan ve İstanbul'un fethinin ardından camiye çevrilen Kariye Camii, 79 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı. Kariye Camii'nde bugün ilk bayram namazı, vatandaşların yoğun katılımıyla kılındı.

16 Haziran 2024 13:43
Kariye Camii’nde 79 Yıl Aradan Sonra İlk Bayram Namazı: Tarihi Anlar ve Vatandaşların Yoğun Katılımı
0

BEĞENDİM

Kariye Camii, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunuyor. 21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile cami statüsüne çevrilen Kariye Camii, 79 yıl aradan sonra yeniden ibadete açıldı. İlk bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar, çevre ilçelerden erken saatlerde camiye akın etti. Cami içinde yer kalmayan kalabalık, dışarıda hasırların üzerinde bayram namazını kıldı.

Bir İlke Şahitlik Etmek İçin Geldiler

Yenibosna’dan Kariye Camii’ne gelen Yasir Emir Gümüş, “Kariye Camii’nde ilk kez bayram namazı kılınacak. Bayram namazı olmasından dolayı hoş bir atmosfer var burada. Camii de çok hoş. Herkese hayırlı bayramlar diliyorum. Tadilattan sonra ilk kez hem Kariye Camii’ni görmek hem de böyle bir ilke şahitlik etmek için Yenibosna’dan geldim” dedi.

En Kalabalık Bayram Namazı

Bayram namazı için Kariye Camii’ne gelen Yaşar Çukurlu, “79 yıl sonra ilk defa hayırlısıyla bayram namazı kılacağız. Allah hepimizin namazını kabul etsin. Bütün Müslümanların bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı. Kader Ali Çayır ise, “79 yıl sonra ilk defa burada bayram namazı kılınacak. Hem Kariye Camii’nin İstanbul için önemi hem de bayramın önemini göz önüne aldığımızda bugün iyi olacağını düşünüyorum. Burada büyük ihtimalle Osmanlı Dönemi’nden bu yana en kalabalık bayram namazı olacak. İnşallah camiyi doldururuz” şeklinde konuştu.

Vatandaşların Yoğun Katılımı

Vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşen bayram namazı, Kariye Camii’nin yeniden ibadete açılmasının ardından büyük bir anlam kazandı. Caminin çevresi de namaz için gelenlerle doldu. Namazın ardından vatandaşlar, bayram namazını Kariye Camii’nde kılmanın mutluluğunu yaşadı.

 

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.