E-DERGİ
DOLAR 28,9089 -0.1%
EURO 31,2100 -0.53%
ALTIN 1.875,25-0,48
BITCOIN 12694184,82%
06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıbrıs’ta gerginlik! Tatar ve BM’den açıklama

Kıbrıs’ta gerginlik! Tatar ve BM’den açıklama

Kıbrıs'ta yol gerginliği... KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar hem Birleşmiş Milletler'e hem de Rum Yönetimi'ne seslendi. Açıklama sonrası BM Genel Sekreteri, KKTC'nin bölgeden çekilmesi çağrısı yaptı.

19 Ağustos 2023 15:32
Kıbrıs’ta gerginlik! Tatar ve BM’den açıklama
0

BEĞENDİM

Kıbrıs’taki yol gerginliği tırmanarak devam ediyor… KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM’ye seslenerek “Hangi yetki ve sıfatla işe engel olmaya kalkıyorlar” dedi. Rum tarafına da mesaj veren Tatar, “Kimsenin toprağında gözümüz yok” ifadelerini kullandı. BM Genel Sekreteri Guterres de KKTC’nin personel ve teçhizatını ‘derhal’ tarafsız bölgeden çekmesi çağrısında bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, olaya ilişkin açıklamalarda bulunarak konunun tamamen insani olduğunu ve Pile halkının ulaşım sorununu çözme niyetinde olduklarını söyledi.

“10 dakikalık yol 1 saatte gidiliyor”

Tatar, “Pile halkı aslında 10 dakikada gidebileceği yolu bir saatte gidiyor” dedi. Yolun büyük bir kısmının KKTC toprağı olduğunu söyleyen Tatar, “Kimsenin toprağında, malında gözümüz yok” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Tatar, “Pile halkı çok şikayetçi, çünkü 10 dakikalık yolu bir saatte gidip geliyorlar. Rumların da bu tarafa geçmesi ile trafik daha da yoğunlaştı. Aslında o bölgede batı kapısı dediğimiz bir kapı vardır ve onun kullanılması ile ilgili İngiliz İdaresi’ne başvuru yapıldı. Ancak olumlu bir yanıt alınamadı. Biz de Pile-Yiğitler Yolu Projesi’ni hayata geçirmeyi planladık.” dedi.

Engelleme yetkisi yok

BM araçlarının çekilmesini değerlendiren Tatar, “Bizim ekiplerimize bir görev verildi ve bu ekipler çalışma başlattı. Bizim toprağımıza gelip, çalışmayı durdurmaya kalkarsanız, devam eden işe müdahale etmiş olursunuz. Hangi yetki ve sıfatla işe engel olmaya kalkıyorlar” diye konuştu.

Yaşanılan sıkıntıyla ilgili kendisinin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi makamları ile herhangi bir teması olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, bu işlerin Haziran ayında yapılmasının planlandığını ancak BM yetkilisinin yurt dışında olması nedeniyle aksadığını söyledi.

İnsani ihtiyaç

Yapılan yolun bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Tatar, “Bu yol insani maksatlar için bir ihtiyaçtır, dolayısıyla başkalarının buradan farklı manalar çıkarmanın hiçbir gereği yoktur” dedi.

Pile-Yiğitler Yolu Projesi’ne, BM Barış Gücü askerlerinin geri çekilmesiyle yeniden başlandığını belirten Tatar, “Bir gerginlik daha yaşanır mı?” sorusunu ise “Umarım yaşanmaz, yaşanmamasını temenni ediyoruz.” şeklinde cevap verdi.

BM’den ‘kınama’

Tatar’ın açıklamasından sonra BM Genel Sekreterliği’nden de bir açıklama geldi. Genel Sekreter Antonio Guterres’in Sözcüsü Stephane Dujarric, barış gücü askerlerine yönelik ‘saldırıyı kınadığını’ ve bunun ‘uluslararası hukuka göre ciddi suç teşkil edebileceğini’ kaydetti.

“İzinsiz inşaat faaliyeti engellendi”

Açıklamada, barış gücü askerlerinin ‘yetkileri uyarınca bölgedeki izinsiz inşaat faaliyetlerini engelledikleri’ kaydedildi.

Guterres’in “BM barış gücü askerlerinin güvenliğine yönelik tehditlerin ve BM mülküne verilen zararın kabul edilemez olduğunu ve uluslararası hukuk kapsamında ciddi suç teşkil edebileceğini vurguladığı” ifade edildi.

Geri çekilme çağrısı

Guterres, Kuzey Kıbrıs tarafına barış gücü askerlerinin yetkilerine ‘saygı göstermesi’, personel ve teçhizatını ‘derhal’ tarafsız bölgeden çekmesi çağrısında bulundu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.