WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22190200,64%
Koca: “Endişeye mahal yok”

Koca: “Endişeye mahal yok”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Eris varyantının olmadığını, "Endişeye mahal yok" sözleriyle duyurdu.

6 Eylül 2023 12:30
Koca: “Endişeye mahal yok”
0

BEĞENDİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de Eris varyantının olmadığını, “Endişeye mahal yok” sözleriyle duyurdu.

Dünyaya korku salan covid-19 salgınından sonra gündemde Eris varyantı var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Türkiye’de Eris varyantının olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, Eris varyantı hakkında konuştu.

“Endişeye mahal yok”

Bakan Koca, “Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüze bağlı referans laboratuvarlarımız var. Referans laboratuvarlarımızda sürekli analizler yapılıyor. Omicron’un alt varyantlarını görüyoruz. Bunu uluslararası kamuoyu ile de paylaşıyoruz. Ortak bir platform var ve biz aktif üyelerinden biriyiz. Ama Eris varyantına henüz rastlanmadı. Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektiren hiç bir durum söz konusu değil. Eski günlere dönmek gibi bir durum asla söz konusu değil. Vatandaşımız müsterih olsun.” dedi.

“Gripten nasıl korunuyorsak aynı şekilde korunacağız”

Yeniden aşılanma iddialarına da değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu an görünen hiçbir varyantın virülansı, yani hasta etme gücü Omicron’dan daha yüksek değil. Asla endişeye mahal yok. Gripten nasıl korunuyorsak aynı şekilde korunacağız. Kalabalık ortamlarda yaşlı ve kronik hastalarımız gripten kendilerini nasıl korumaları gerekiyorsa aynı şekilde korumaya devam edecekler. Hastalık belirtisi olanların da maskesini takarak veya mümkün mertebe başkalarıyla teması en aza indirerek gündelik hayatlarına devam etmeliler. Yeni bir aşılama dönemi ise söz konusu değil.” açıklamalarda bulundu.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.