WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8221 -0.74%
EURO 36,0190 0.13%
ALTIN 2.534,77-0,60
BITCOIN 22577951,70%
Kredi Kartı ile Kurban Kesilir mi? 2024 Taksitle Kurban Alınabilir mi? Diyanet Yanıtladı!

Kredi Kartı ile Kurban Kesilir mi? 2024 Taksitle Kurban Alınabilir mi? Diyanet Yanıtladı!

Kurban Bayramı öncesi vatandaşların aklındaki en önemli sorulardan biri, kurbanlık hayvanların kredi kartı ile alınıp alınamayacağı oldu. Kurban ibadetini yerine getirecek olan kişiler, kredi kartı ile kurbanlık almanın dinen caiz olup olmadığını merak ediyor. Bu konuda kafa karışıklığını gidermek adına, Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamalarda bulundu. Kredi kartı ile kurbanlık alınır mı? Taksitle kurban alınabilir mi? İşte Diyanet’in yanıtları…

12 Haziran 2024 13:46
Kredi Kartı ile Kurban Kesilir mi? 2024 Taksitle Kurban Alınabilir mi? Diyanet Yanıtladı!
0

BEĞENDİM

Kredi kartı ile kurbanlık alınır mı? Taksitle kurban alınabilir mi? İşte Diyanet’in yanıtları…

Kredi Kartıyla Kurban Kesilir mi?

Kurban kesmekle yükümlü olan kişiler, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabilecekleri gibi kredi kartı ile tek çekim veya vadeli olarak da alabilirler. Bu durum kurbanın geçerliliğini etkilemez. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, kurban bedelinin kredi kartıyla ödenmesi, kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunun, ödeme tarihinde ödenmesi ve gecikmeden kaynaklanan faizli işlemlerden kaçınılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, bankanın uyguladığı vade farkı veya ilave ücret ödenmesi durumunda kurban geçerli olmakla birlikte, faizli işlem nedeniyle ayrı bir günah söz konusu olabileceğinden bundan kaçınılması önerilir. Bu bağlamda, dini hassasiyet taşıyan vatandaşların kredi kartı borçlarını zamanında ödemeleri önem arz etmektedir.

Taksitle Kurban Alınabilir mi?

Kurban ibadetinin geçerli olması için, kişinin ibadet amacıyla kendi mülkiyetinde bulunan belirli niteliklere sahip bir hayvanı kesmesi gerekmektedir. Bu mülkiyet, hayvanı bizzat yetiştirme, hibe veya miras yolu ile olabileceği gibi satın alma yoluyla da gerçekleşebilir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, taksitlendirme yolu ile satın alınan bir malın da alıcının mülkiyetine geçtiğini ve kurban edilmesinde bir sakınca olmadığını belirtmektedir. Taksitle kurban alınması, alıcının mülkiyetine geçmesi nedeniyle kurban kesmek için mali imkâna sahip olma şartını karşılamaktadır. Dolayısıyla, bu yolla alınan hayvanın kurban edilmesi dini açıdan caizdir.

Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, kredi kartı ve taksit imkanlarından faydalanarak kurbanlık hayvanlarını temin edebilirler. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamaları doğrultusunda, kredi kartı veya taksit yoluyla alınan kurbanlıkların ibadet açısından geçerli olduğu ifade edilmektedir. Ancak kredi kartı kullanımı esnasında faizli işlemlerden kaçınmak ve borçları zamanında ödemek dini hassasiyet açısından önemlidir.

Bu nedenle, kurban ibadetini yerine getirirken dini kurallara uygun hareket etmek isteyen vatandaşların, kredi kartı ile yaptıkları ödemeleri dikkatle takip etmeleri ve taksitlendirme süreçlerinde bankaların uygulamalarını göz önünde bulundurmaları önerilmektedir.

Son Dakika haberler için World Of  Türkiye‘yi tıklayınız.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.