WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8556 -0.6%
EURO 36,0361 0.1%
ALTIN 2.534,39-0,61
BITCOIN 22395291,09%
Kurban Eti Bakın Nasıl Saklanır? Kurban Eti Yıkanır mı, Nasıl Dinlendirilir? Yeni Kesilen Et Kaç Saat Dinlenmeli?
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • Kurban Eti Bakın Nasıl Saklanır? Kurban Eti Yıkanır mı, Nasıl Dinlendirilir? Yeni Kesilen Et Kaç Saat Dinlenmeli?

Kurban Eti Bakın Nasıl Saklanır? Kurban Eti Yıkanır mı, Nasıl Dinlendirilir? Yeni Kesilen Et Kaç Saat Dinlenmeli?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurban etiyle ilgili merak edilenler araştırılmaya başlandı. Bayramda paylaşılacak olan et, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak gönülleri birbirine yaklaştırıyor. Ancak kurban keserken ve eti saklarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. Peki, kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti yıkanır mı, nasıl dinlendirilir? İşte kurban eti saklamanın püf noktaları...

13 Haziran 2024 08:46
Kurban Eti Bakın Nasıl Saklanır? Kurban Eti Yıkanır mı, Nasıl Dinlendirilir? Yeni Kesilen Et Kaç Saat Dinlenmeli?
0

BEĞENDİM

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban etiyle ilgili merak edilenler araştırılmaya başlandı. Bayramda paylaşılacak olan et, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak gönülleri birbirine yaklaştırıyor. Ancak kurban keserken ve eti saklarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları gözden kaçırmamak gerekiyor. Peki, kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti yıkanır mı, nasıl dinlendirilir? İşte kurban eti saklamanın püf noktaları…

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban eti saklama yöntemleri, sağlıklı ve lezzetli bir et tüketimi için büyük önem taşıyor. Kesimden hemen sonra, etin bakterilerle enfekte olmaması için hızla 7 derecenin altında soğutulması gerekiyor. Etin buzdolabında uzun süre saklanabilmesi için kullanacağınız boyutlarda kesilmesi ve buzdolabı poşetine konularak veya yağlı kağıda sarılarak saklanması gerekiyor.

Etler, buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda muhafaza edilmeli. Buzdolabında birkaç hafta, -4 derece sıcaklığa sahip bir buzlukta 4 ila 6 ay, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süre saklanabilir. Etlerin oda ısısında değil, buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Kurban etleri, kıyma, kuşbaşı veya bonfile olarak poşetlere konulmalı ve hava almadığından emin olunmalıdır. Bu şekilde buzlukta 1 yıl kadar bozulmadan muhafaza edilebilir.

Kurban Eti Yıkanır mı?

Uzmanlar, kurban etinin yıkanmasını kesinlikle tavsiye etmiyor. Yıkanan et, bakterilerin çoğalmasına sebep oluyor ve lezzetini kaybediyor. Kurban eti eve geldikten sonra serin ve kuru yerde dinlendirilmeli, ardından buzdolabında 5-6 saat bekletilerek kanının süzülmesi sağlanmalıdır.

Yeni Kesilen Et Kaç Saat Dinlenmeli?

Kurban eti, uygun şartlarda eve getirildikten sonra en az beş saat serin ve temiz bir ortamda dinlendirilmelidir. Etler her tarafı hava alacak şekilde tepsilerde bekletilmeli ve belli aralıklarla alt üst edilmelidir. Dinlendirmeden buzdolabına konulan kurban eti hızla bozulabilir. En uygun olanı, eti bir gün dinlendirdikten sonra buzdolabına kaldırmaktır.

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir?

Yeni kesilen etin geniş bir kap veya tepside 1-2 saat serin ve güneş görmeyen yerde dinlendirilmesi gerekiyor. Daha sonra sertlik kıvamına ulaşan etin porsiyonlara ayrılması önemlidir. Dinlenmeyen etler, çözüldüğünde sert ve yemesi zor bir hale gelebilir.

Gündem haberlerini takip etmek için hemen tıklayın.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.