WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,2540 0%
EURO 36,0253 0.14%
ALTIN 2.542,05-0,33
BITCOIN 22510201,48%
Oruç Arefe Günü Tutulur Mu, Nasıl Niyet Edilir? 2024 Arefe Günü Oruç Tutmanın Sevabı ve Fazileti Nedir?
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • Oruç Arefe Günü Tutulur Mu, Nasıl Niyet Edilir? 2024 Arefe Günü Oruç Tutmanın Sevabı ve Fazileti Nedir?

Oruç Arefe Günü Tutulur Mu, Nasıl Niyet Edilir? 2024 Arefe Günü Oruç Tutmanın Sevabı ve Fazileti Nedir?

Kurban Bayramı için geri sayım başlamışken, arefe gününde oruç tutmanın önemi ve gereklilikleri gündeme geldi. 16 Haziran Pazar günü başlayacak olan Kurban Bayramı'nın arefesi, 15 Haziran Cumartesi gününe denk geliyor. İbadetlerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, "Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmanın fazileti ve sevabı nedir?" sorularının yanıtını merak ediyor. İşte Kurban Bayramı arifesinde oruç tutmanın önemi ve detaylar...

14 Haziran 2024 14:16
Oruç Arefe Günü Tutulur Mu, Nasıl Niyet Edilir? 2024 Arefe Günü Oruç Tutmanın Sevabı ve Fazileti Nedir?
0

BEĞENDİM

Dini vecibelerini yerine getirmek isteyen Müslümanlar, arefe günü yapılması gerekenleri araştırırken “Arefe günü oruç tutulur mu? Arefe günü oruç tutmanın fazileti ve sevabı nedir? Arefe günü yapılacak ibadetler nelerdir?” sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

Kurban Bayramı ve Arefe Günü Ne Zaman?

Kurban Bayramı bu yıl 16 Haziran Pazar ve 19 Haziran Çarşamba günleri arasında idrak edilecek. Kurban Bayramı arefesi ise 15 Haziran Cumartesi gününe denk geliyor.

Ramazan ne zaman? Ramazan ne zaman başlıyor? ilk oruç ne zaman? 2024'te oruç ne zaman? Oruç ne zaman, kaç gün kaldı? 2024 orucun ilk günü ne zaman? Oruç ne zaman başlıyor?

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu?

Zilhicce ayı içerisinde idrak edilen Kurban Bayramı için sayılı günler kaldı. Zilhicce ayında oruç tutmak hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın fetvası şöyle:

“Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.”

Cumaya denk gelen arefe gününde oruç tutmanın uygun olup olmayacağı konusunda Diyanet fetvasına başvuruldu. Buna göre arefe gününde yani cuma günü oruç tutulabilir. Arefe günü Zilhicce ayının 9. günü olacak. Böylece oruçlu geçirilmesi sevaplar arasında yer alıyor.

Kurban Bayramında Oruç Tutulur Mu?

Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan Ramazan ayında oruç tutmak farz olan ibadetler arasında yer alırken, Kurban Bayramı arifesinde oruç tutmanın zorunluluğu bulunmamaktadır. Kurban Bayramı arefesinde oruç tutmak kişinin isteğine bağlı olup, faziletleri ise oldukça fazladır. Oruç tutmak, kişinin cennet kapısını açtırır ve cehennem kapılarını kapattırır. Bu sebeple her sağlıklı bireyin vücudun sadakası olarak oruç tutması önemlidir.

Oruç tutmanın kıymeti Allah katında büyüktür. Yüce Allah, “Oruç benim rızam için yapılan bir ibadettir ve onun faziletini, sevabını ben veririm,” demiştir.

Arefe Günü Oruç Tutmanın Fazileti

Arefe günü oruç tutmak, nafile oruçlar kapsamına girer ve 1 günlük nafile oruç olarak kabul edilir. Arefe günü tutulan orucun iki yıllık denebilecek kadar bir sevap kazandıracağına dair hadis bulunmaktadır. Hadiste, “Arefe günü oruç tutmak, geçmiş bir yılın ve gelecek bir yılın günahlarına kefaret olur,” buyurulmuştur.

Arefe günü, Kurban Bayramı’ndan bir önceki gün, hicri takvime göre Zilhicce ayının 9. günüdür. Başka güne arefe denmez. Resulullah’ın (Sallahu Aleyhi ve Sellem) bildirdiğine göre: “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Faziletçe cumaya benzer. O, cuma günü dışında yapılan yetmiş hacdan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır. Benim ve benden önceki peygamberlerin söylediği en faziletli söz de: Lailahe illallah vahdehu la şerike lehu (Allah birdir, ondan başka ilah yoktur, O’nun ortağı da yoktur) sözüdür.” (Muvatta, Hacc 246)

Resulullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem): “Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür,” diyerek, Allah Teâlâ’nın kıymet verdiği günü hürmet ederek bilinçli bir şekilde yaşamaya gayret etmemizi istemiştir. Hürmet, verilen nimeti idrak etmekle ve verileni bilmekle, görebilmekle başlar. Arefe gününü günahlara girmeden oruçla, duayla, istiğfarla geçirmek, kullarını arefe gününde bağışlayacağını müjdeleyen Allah Teâlâ’ya hürmetin ve şükrün bir ifadesidir.

Gündem haberlerini takip etmek için hemen tıklayın ve güncel haberlerden anında haberdar olun!

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.