WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22173370,42%
Togg üretiminde ikili vardiya

Togg üretiminde ikili vardiya

Togg her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Ağustos ayı verilerine göre günde üretilen araç sayısı 100'ü buldu. Gelecek sene geçilmesi planlanan ikili vardiya sistemine önümüzdeki aydan itibaren geçme kararı alındı.

26 Ağustos 2023 17:15
Togg üretiminde ikili vardiya
0

BEĞENDİM

Togg’da günlük araç üretimi yüze ulaştı. bu yıl için hedeflenen 28 bin adet üretim hedefinin yakalanacağı açıklandı.  Togg Ceo’su Gürcan Karakaş, “Ağustos ayında şu ana kadar üretilen tüm araçlardan fazla araç üretmiş olacağız” dedi.

Geçtiğimiz Nisan ayında teslimata başlayan Togg’da üretim hızı arttı. Bugüne kadar 2 bin 344 adet araç teslim eden şirket, Ağustos sonu itibarıyla günde 100 adet T10X üretimi gerçekleştirecek kapasiteye ulaştı. Togg, Eylül ortasından itibaren ikili vardiya sistemine geçecek. Yeni model üretimlerinde teknik kapasiteye ulaşmanın 6 ay kadar zaman aldığını belirten Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, “Hafta başında üretim adetlerimiz günde 80-100 aralığındaydı. Şu anda 100 adedi artık yakaladık. Günde 170 adede çıktığımızda ise bu, 3 dakikada 1 üretime karşılık geliyor.” dedi.

İkinci vardiya gelecek sene değil gelecek ay

Bu sene 28 bin adetlik üretim planı açıklandı. Bu planda 20 bin araç çekilişle hak kazanan kullanıcılara teslim edilecek. Üretim hakkında bilgilendirme yapan Ceo Karakaş, “Şimdi soruyorlar bize 28 bin adet üretimi yakalama şansınız var mı diye. Tabi ki var. Üretimi arttırmanın bir yolu da ikinci vardiyayı almak. Normal şartlarda ikinci vardiyayı biz önümüzdeki sene yani, 2024 yılı için öngörmüştük ama böyle yüksek bir talep görünce kararımızı değiştirdik. Eylül ayının ortasından itibaren ikinci vardiyaya başlıyoruz. Yeni çalışanlar önce eğitimlerden geçiyor ardından çalışmaya dahil oluyor. Bunun da bir süreç olduğu unutulmamalı” şeklinde konuştu.

Hedefte yeni modeller ve ihracat var

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, hedefleri arasında yeni modellerin üretimi, batarya ve şarj ağındaki güncel gelişmeler çerçevesinde 2025 yılının ilk çeyreğinden itibaren ihracata başlamak olduğunu vurguladı.

İhracat pazarı için farklı modeller

Togg Teknoloji Kampüsü’nde gerçekleşen toplantıda Gürcan Karakaş, soruları yanıtladı. Karakaş, ihracat planıyla ilgili şu bilgileri verdi: “2025 yılının ilk çeyreğinde ihracata başlamayı hedefliyoruz. İhracat pazarlarına 4-5 modelle girmemiz lazım. Kullanıcılara daha çok seçenek ve hizmet sunmamız gerekiyor. 2025 yılında bir sonraki modelimizi devreye alacağız. Aynı şekilde batarya tarafında Siro’nun enerji depolama çözümleri devreye alınmış olacak. Trugo Roaming yine bu planlar dahilinde hayata geçirilecek.”

Bakan Şimşek’ten Togg paylaşımı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin yerli ve milli otomobili Togg’la ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Bakan Şimşek fabrikaya dair, “Son 35 yılda dünyada birçok fabrika ziyaretinde bulundum. Gemlik’teki Togg fabrikası gerçekten çok etkileyici…” dedi.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.