E-DERGİ
DOLAR 28,9195 -0.05%
EURO 31,2064 -0.51%
ALTIN 1.875,28-0,47
BITCOIN 12632124,71%
06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu İstanbul’da düzenlenecek

Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu İstanbul’da düzenlenecek

Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu'nun dördüncüsü, 12-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. 

20 Eylül 2023 13:54
Türkiye-Afrika İş ve Ekonomi Forumu İstanbul’da düzenlenecek
0

BEĞENDİM

DEİK’ten yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da düzenlenecek Türkiye-Afrika 4. İş ve Ekonomi Forumu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı bekleniyor. Forumda DEİK, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Komorlar Birliği Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Azali Assoumani’yi ağırlayacak.

Dünyanın dört bir yanına yayılmış 152 İş Konseyi ile Türkiye’nin ülkeler arası yatırım ve ticaretini artırmak için üstlendiği ticari diplomasi faaliyetlerini sürdüren DEİK, gündemini Afrika’ya odakladı.

Üst düzey katılım sağlanacak

Foruma, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Afrika Birliği Komisyonu (AfB) Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilik Komiseri Albert Muchanga, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Fuat Tosyalı, Afrika İş Konseyi Geçici Başkanı (AfBC) Dr. Amany Asfour’un yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Afrika kıtasından ekonomi, ticaret ve maliye bakanlarının katılması bekleniyor.

Ana teması “Sınamalar ve Fırsatlar: Daha Güçlü Türkiye-Afrika Ekonomik Ortaklıkları” olarak belirlenen forumda enerji, altyapı, tarım ve tarımsal sanayi, sağlık, turizm ve dijital pazarlama sektörleri önceliklendirildi.

Sanayii, tarım, turizm, ulaştırma…

Forumun ilk günü “Türkiye ve Afrika Arasında Tarımsal Sanayi Üretimi Konusunda İş Birliği: Tedarik Zinciri Sürdürülebilirliği”, “Afrika Dijital Dönüşümü: Afrika Dijital Teknolojiler Ekosistemini Geliştirmek” ve “Sağlık Teknolojisi Değerlendirmesi: Sürdürülebilir Sağlık Sektörü ve Yeni İnovatif Fırsatlar” panelleri ile “Altyapı Yatırımı Fırsatları: Enerji, Telekomünikasyon ve Ulaştırma Ağları”, “Yönetişim ve Gıda Güvenliği: Sürdürülebilir Gıda Sistemi Yaratmak” ve “Turizm ve Dijital Pazarlama Teknolojisinin Tanıtımı: Turizm ve Otelcilik Sektörü” G2B oturumları eş zamanlı olarak düzenlenecek.

“Kadın Liderlik Diyaloğu”

Forumun ikinci gününde ise “Türkiye-Afrika Kadın Liderlik Diyaloğu”, “Türkiye ve Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) Altında Fırsatlar” ve “Afrika’da Yatırım, Ticaretin Finansmanı ve Türkiye ile Bankacılık İlişkileri” panelleri ile “Serbest Bölgeler ve Fırsatlar” sunumu gerçekleşecek. Forumun iki gününde de paneller, G2B ve B2B görüşmeleri eş zamanlı olarak gerçekleşecek.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.