WOTTV E-DERGİ
DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22150750,74%
YÖK’ten vakıf üniversitelerine uyarı

YÖK’ten vakıf üniversitelerine uyarı

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden eğitim öğretim ücreti yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına alınacak" ifadelerine yer verildi.

19 Eylül 2023 16:39
YÖK’ten vakıf üniversitelerine uyarı
0

BEĞENDİM

YÖK’ten ücret uyarısı… Vakıf yükseköğretim kurumlarında eğitim süresi uzayan öğrencilerden senelik ücret değil yeniden alması gerektiren ders veya dönem başına ücret alınacak.

Ücretlendirmeye normal dönem sınırı

Alınacak bu ücret de normal eğitim dönemi ücretinden yüksek olamayacak. Konuyla ilgili Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bir üst sınıfa geçen öğrencilerden daha önce alarak başaramadığı ve yeniden alması gereken alt sınıf dersleri için dönem/yıllık ücrete ilave olarak ek bir ücret alınmaması Yükseköğretim Genel Kurul tarafından daha önce karar altına alınmıştı.

Buna karşılık bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının normal eğitim süresinde mezun olamayarak okulu uzatan öğrencilerden kaldığı ders ücreti yerine yıllık ücret talep ettiğine ilişkin Başkanlığımıza ulaşan şikayetler üzerine Yükseköğretim Genel Kurulunca, öğrencinin dönem tekrarı yapması veya normal öğrenim süresinin aşılması halinde alınacak ücretin yıllık değil sadece tekrar gerektiren ders veya dönem başına ücret ödemesine ve ödenen bu ücretin de her halükarda ilgili dönem alması zorunlu olan ders/kredi başına düşen tutarı aşmamasına karar verilmiştir.”

Ayrıca tüm vakıf yükseköğretim kurumlarına bildirilen karara uygun hareket edilip edilmediğinin ilk denetim döneminde gözden geçirileceği vurgulandı.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.