WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21098441,57%
20 milyon öğrenci ders başı yaptı

20 milyon öğrenci ders başı yaptı

Türkiye genelinde yeni eğitim-öğretim yılı bugün itibarıyla başladı. 20 milyonu aşkın öğrenci bu sabah ders başı yaptı. İlk dönemin ilk ara tatili 10 Kasım'da yapılacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili mesaj paylaşarak öğrencilere iyi dileklerde bulundu. Yeni eğitim-öğretim döneminde bir dizi değişiklikler de yapıldı.

11 Eylül 2023 09:43
20 milyon öğrenci ders başı yaptı
0

BEĞENDİM

Yaz tatili bitti, 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyon 200 bin öğretmen için ilk ders zili bugün çaldı.

Bakan Tekin: En çok da ben heyecanlıyım

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak, “Hepimiz heyecanlıyız, ama sanırım en çok da ben heyecanlıyım. Allah yüz aklığıyla ve duaların hakkını vererek bir eğitim-öğretim yılı geçirmemizi nasip etsin. Yeni eğitim öğretim yılımız hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan yeni eğitim öğretim yılı mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da, yeni eğitim öğretim yılının öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını diledi.

Yılmaz, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “2023-2024 eğitim-öğretim yılının, yarınlarımızın teminatı sevgili öğrencilerimize, onlara rehberlik eden kıymetli öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Rabb’im tüm evlatlarımıza zihin açıklığı versin” ifadesini kullandı.

Yeni dönemle birlikte bir takım değişiklikler geldi.

Orta öğretimde sınıf tekrarı yeniden geldi

Bakan Tekin’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı üzere Orta öğretimde sınıf tekrarı geri geldi. Öğrenciler en az 50 not ortalamasını tutturması durumunda ve en fazla 3 dersten sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebilecek.

4 ve üzeri başarısız dersi olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. 50 not ortalamasını tuttursa bile alt sınıflar da dahil olmak üzere en fazla 6’dan fazla başarısız dersi olanlar sınıfta kalacak.

Sınav sistemi değişti

Sınav sisteminde de önemli değişiklikler var. Sınavlar eğitim yılı başında ilan edilen haftalarda yapılacak.

İlk ara tatil ne zaman?

Yeni eğitim öğretim döneminin ilk ara tatili 10 Kasım’dan itibaren bir hafta sürecek. Öğrencilere, ilk dönem karneleri 19 Ocak Cuma günü verilecek.

İki haftalık yarıyıl tatilinin ardından 5 Şubat Pazartesi okullar yeniden açılacak. İkinci dönem yaklaşık 4 ay sürecek. 5 Nisan’da bir haftalık ara tatil olacak.

Okullar 14 Haziran’da kapanacak ve milyonlarca öğrenci yaz tatiline çıkacak.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.