WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21099421,21%
Arabuluculuk uygulamasına ilk günde 494 başvuru

Arabuluculuk uygulamasına ilk günde 494 başvuru

Arabuluculuk dönemi resmen başladı... İlk gününde kira uyuşmazlıkları için 438, toplamda 494 başvuru yapıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç konu hakkında bilgi verdi.

2 Eylül 2023 16:10
Arabuluculuk uygulamasına ilk günde 494 başvuru
0

BEĞENDİM

Arabuluculuk dönemi resmen başladı… İlk gününde kira uyuşmazlıkları için 438, toplamda 494 başvuru yapıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç konu hakkında bilgi verdi.

Kira, kat mülkiyeti, ortaklığın giderilmesi ve komşuluk uyuşmazlıklarında uygulanacak olan zorunlu arabuluculuk uygulamasına bir günde 494 vatandaş başvurdu. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Arabulucu zemini hazırlayacak, onlara bir çözüm önerisi sunmayacak. Onlar kendi çözümlerini kendileri bulacaklar.” dedi.

Kira uyuşmazlığında 438 başvuru

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, dün başlayan ara buluculuk uygulamasına 494 başvuru olduğunu açıkladı. Tunç, “Kira uyuşmazlığında 438 başvuru, ortaklığın giderilmesi ve uyuşmazlıklardan kaynaklı 19, kat mülkiyeti anlaşmazlıklarında 32, komşuluk hukuku anlaşmazlıklarından 4, tarımsal üretim sözleşmelerinden kaynaklı 1 başvuru olmuş” bilgisini verdi.

Zorunlu arabuluculuğa ilgi yüksek oldu. Adliyelere gelen başvuruların yüzde 75’ini kira uyuşmazlıkları oluşturdu. Yılda yaklaşık 80 bin kira uyuşmazlığının arabulucuya gitmesi beklenirken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

“Arabulucu zemini hazırlayacak”

Başvurular sonrası arabulucuların tarafları hızlı bir şekilde toplantıya davet edeceğini ve uzlaştırmaya çalışacağını belirten Tunç, “Arabulucu zemini hazırlayacak, onlara bir çözüm önerisi sunmayacak. Onlar kendi çözümlerini kendileri bulacaklar. Kendileri birbirlerine ne istediklerini söyleyecekler ve üç haftada bunu bitirecekler, bir hafta ilave süre, 4 haftada.” diye konuştu. Tunç, arabuluculuk görüşmeleri sonucu anlaşma sağlanamazsa dava açılabileceğini ifade etti.

Arabuluculuk sisteminin yargının iş yükünü azaltarak, devam eden davaların daha nitelikli görülmesine imkan sunduğunu aktaran Tunç, barışçıl, dostane ve az masrafla hızlı sonuç alınmasını sağlayan alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin kapsamını yeni dönemde daha da genişletilebileceğini söyledi.

Yeni dönemde alınan karar ile dava sayılarının azalması hedefleniyor.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.