WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21095571,66%
Azerbaycan’dan sivil Ermeni kararı

Azerbaycan’dan sivil Ermeni kararı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'daki sivil Ermeni nüfusunun tehlikeli bölgeden tahliyesini sağlamak amacıyla Laçın yolu üzerinde ve diğer istikametlerde insani koridor ve kabul noktaları oluşturulduğunu duyurdu.

19 Eylül 2023 14:23
Azerbaycan’dan sivil Ermeni kararı
0

BEĞENDİM

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yürüttüğü yerel antiterör tedbirlerinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, tedbirler kapsamında siviller ve altyapı tesislerinin hedef alınmadığı, yalnızca meşru askeri hedeflerin yok edildiği ifade edildi.

Sivil Ermeniler için koridor

Karabağ’daki sivil Ermenilere, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin askeri tesislerinin bulunduğu mekanlardan uzak durma ve onlara destek olmama çağrısı yapılan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Bununla ilgili olarak mobil SMS servisi aracılığıyla Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinin Ermeni sakinlerine bilgi gönderilmiştir. Aynı zamanda hoparlörlerle halk uyarılmakta ve bilgilendirme broşürleri dağıtılmaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti kanunları ve uluslararası insani hukuk normlarına uygun olarak güvenliği garanti edilen kamu, sosyal, eğitim, sağlık, dini ve diğer tesislerin korunması ve savunması sağlanacaktır. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, bedensel engelliler ve hastalara gerekli tıbbi ve diğer yardımlar sağlanacak, içme suyu ve yiyecek ihtiyaçları karşılanacaktır. Nüfusun tehlikeli bölgeden tahliyesini sağlamak amacıyla Laçın yolu üzerinde ve diğer istikametlerde insani koridor ve kabul noktaları oluşturulmuştur.”

Bakanlık, Karabağ’da anayasal yapıyı yeniden tesis etmek ve Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak Azerbaycan topraklarından çıkarmak amacıyla yerel antiterör önlemleri başlatıldığını duyurmuştu.

Karabağ’daki sivillere mesaj

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ’da bulunan sivillerin telefonlarına SMS gönderdi.

SMS’te şu ifadeler yer aldı:

-Kadınlara, çocuklara, yaşlılara, engellilere ve hastalara gerekli tıbbi bakım sağlanacak.
-Ermenileri askeri tesislerin yakınlarında durmamaları konusunda uyarıyoruz.
-Ermeni nüfusun tahliyesi için kabul noktaları açıldı.

Ermenistan’dan ilk açıklama

Ermenistan Savunma Bakanlığı: Karabağ’daki silahlı güçlerin Ermenistan’la hiçbir bağlantısı yok

Rusya’dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan ve Azerbaycan’ı askeri operasyonları durdurmaya ve diplomatik çözüme dönmeye çağırıyoruz.

Bakan Güler mevkidaşı ile görüştü

Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov ve Savunma Bakanı Yaşar Güler bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Hasanov, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki yerel terörle mücadele önlemleri hakkında bilgi verdi.

Güler, Türkiye’nin her zaman olduğu gibi bugün de Azerbaycan’ın yanında olduğunu söyledi.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.