WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21117381,81%
Mülakat tepkilerine Bakan Tekin’den açıklama

Mülakat tepkilerine Bakan Tekin’den açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, tartışmalara yol açan, "Mülakat kaldırılmayacak mülakatları mülakat gibi yapacağız" açıklamasını detaylandırdı. Tekin, katıldığı canlı yayında mülakat konusuna açıklık getirdi.

16 Eylül 2023 12:57
Mülakat tepkilerine Bakan Tekin’den açıklama
0

BEĞENDİM

Bakan Tekin, tartışmalara yol açan, “Mülakat kaldırılmayacak mülakatları mülakat gibi yapacağız” açıklamasını detaylandırdı. Tekin, mülakat konusuna açıklık getirdi, “Konu tek başına mülakat gibi sunuluyor, atamalarda KPSS puanı ve mülakat yüzde 50 yüzde 50 etkili olacak” dedi.

AK Parti, seçim beyannamesinde kamuya alımlarda istisnai durumlar hariç mülakatların kaldırılacağı duyurulmuştu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada mülakatların kaldırılmayacağı açıkladı. Tekin, “Mülakat kaldırılmayacak mülakatları mülakat gibi yapacağız” dedi.

Bu açıklamalar kamuoyunun tepkisini çekti. Sosyal medyada öğretmen adayları ‘mülakata hayır’ başlığı altında mülakata karşı çıktı.

“Açıklamalarım tepki çekti”

Bakan Tekin CNN Türk yayınına konuk olarak tartışmalara açıklık getirdi. İşte Bakan Tekin’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Dünyanın hiçbir ülkesinde eğitim sisteminde tartışma bitmez. Eğitimle ilgili tartışmalar hep gündem konusu. Bize eleştirileri saygıyla karşılıyoruz. Ben bu anlamda art niyetli olmayan eleştirileri saygıyla karşılıyorum. Mülakatla ilgili kamuoyunda çok fazla tartışma var. Bu konu gündemimize 2015 yılından itibaren girmeye başladı. Öğretmen atama süreci revize edilmeli. Tek başına mülakat gibi sunuluyor. ‘Mülakat gibi mülakat’ dediğimde başladı eleştiri.

“Alan testinde başarı düşük”

Şu an öğretmenleri nasıl istihdam ediyoruz. Biz yaklaşık 128 alanda öğretmen ataması yapıyoruz. 17-18 tanesi ÖSYM öğretmenlik alan bilgisi testine tutuluyorlar. O test 2 tane soru grubuyla karşı karşıya kalıyor. Biri alan bilgisi, bir de alan bilgisi eğitimi. Öğretmenlerin alan testleri başarısı düşük. Alan bilgisi testinde bir öğretmen arkadaşımızın 75 sorudan yüzde 37-51, başka testte yüzde 47. Bir başka testte başarı ortalaması yüzde 35. Tarih öğretmenlerimizin alan bilgisindeki başarı ortalaması yüzde 41. Bu rakamlar sizin elinizde olsa nasıl düşünürsünüz? Bu alan bilgisi testi.

“Biz KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50 yapmak istiyoruz”

Burada ölçmediğimiz başka bir şey daha var. MEB’in talim terbiye kurulu tarafından onaylanan müfredatı bilmesi lazım. Bitişik eğik el yazısı müfredata girdi, kursu veriyoruz. Bakanlığın müfredatını takip etmiyorlar. Mülakat konusu gündem oldu. Mülakatta ne yapacaksınız? eleştirisini yapanların şunu bilmesi lazım. Mevcut düzenlemede KPSS puanı ve mülakatla atanıyor. Şu an yüzde 100 mülakat skoruyla atanıyor öğretmen. Biz yüzde 50-50 yapmak istiyoruz. KPSS yüzde 50, mülakat yüzde 50.

“İyileştirme ve yapıcı önerilere açığız”

30 büyükşehirde mülakat yapılacak. Mülakatta öğretmen adayına ‘bize ders anlatın’ diyeceğiz. İletişim becerisi ve sorun çözme becerisini ölçeceğiz. Kul hakkı yemeden, herhangi bir ideolojik bir kayırma yapmadan bunu yapabilmek. Komisyon üyesinin adayla ilgili herhangi bir bilgisi olmayacak. Bu sınav öncesi alacağımız tedbirler. Adaya da burada konuştuğun şeyleri bir sınav kağıdına böyle böyle anlattım diye yazılı kağıdı bize teslim edecek. Kamera kaydı da alınacak. İyileştirme ve yapıcı önerilere açığız. Önerilere açığım.

“Kul hakkı yenmeyecek, ideolojik kayırma olmayacak”

Kim kimin karşısına çıkacak, belli olmayacak. Öncesinde komisyon üyesinin gizliliği, adayın gizliliği… Aday arkadaşımıza soracağımız soru tamamen tesadüfi, kamera kaydı… İdeolojik kayırma, asla, kesinlikle olmayacak. Mülakatta hakkaniyetsizlik olmayacak.

Sendikalara çağrı

Eleştiride bulunan sendikalara seslenmek istiyorum. Bunun yerine yazılı önerge yapmalarını bekliyorum. Yazılı önergelerini getirsinler inceleyelim. Niyet okuyuculuğuna karşıyım.”

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.