WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21117951,66%
New York’ta ezan sesi yükseldi!

New York’ta ezan sesi yükseldi!

New York'ta bir ilk... ABD'nin New York eyaletinde cuma namazı için okunan ezanın sesi ilk kez dışarıya verildi. New York İslam Kültür Merkezi'ndeki camide ezan sesi hoparlörden verildi.

2 Eylül 2023 15:45
New York’ta ezan sesi yükseldi!
0

BEĞENDİM

New York’ta bir ilk… ABD’deki New York İslam Kültür Merkezi’ndeki cuma namazı için okunan ezanın sesi ilk kez dışarıya verildi. O anlar cuma namazına gelen Müslümanlar tarafından kaydedildi.

New York Manhattan’da cuma namazı için okunan ezan, hoparlörle dışarıya yansıtıldı.

Müslümanları duygulandıran an

Manhattan’ın en büyük camilerinden New York İslam Kültür Merkezi’nde (İCCNY) ilk kez dışarıdan duyulacak şekilde açıktan ezan okunurken, cumaya gelen Müslümanların bazıları o anı cep telefonları ile kaydetti. New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehirdeki camilerde cuma vaktinde ve ramazan ayında iftar saatinde ezan sesinin dışarıya verilebileceğini 29 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısı ile duyurmuştu.

Adams, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, katılımcılara, “New York’ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Hak edilen tanınmayı sağlama mesajı

İslam’ın, Hristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlar gibi New York kültürünün önemli unsurlarından biri olduğunu ve camilerin, suça karşı mücadele ve düzensiz göçmenler konusunda büyük yardımda bulunduğunu belirten Adams, Müslüman liderlere hitaben, “Size hak ettiğiniz tanınmayı sağlamaya kararlıyız.” sözlerine yer vermişti.

Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, New York’ta ezan sesi, cuma günleri 12.20 ile 13.30 saatleri arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde “makul bir seviyede” tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.