WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21117951,66%
Özel: CHP Genel Başkanlığı’na adayım

Özel: CHP Genel Başkanlığı’na adayım

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısında genel başkanlığa adaylığını açıkladı.

15 Eylül 2023 14:45
Özel: CHP Genel Başkanlığı’na adayım
0

BEĞENDİM

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, düzenlediği basın toplantısında genel başkanlığa adaylığını açıkladı.

Özel’in açıklamaları şu şekilde:

Bu bir yolculuğun hikayesidir. Seni bu karara ne itti, hangi gruplar diye soranlara, babamın, benim ve kızımın arkadaş gruplarıdır diye cevap verenlerin hikayesidir. Bu, Türkiye’yi değiştirmek için CHP’yi değiştirmeye inanan kadroların hikayesidir. Bu, gücü kadrolardan alan ve kadrolarına güç veren bir hareketin hikayesidir. Bir parti içi iktidar mücadelesinin değil, bir büyük iktidar hayalinin ilk adımıdır. Bizler bu yürüyüş ile büyük bir meydan okumayı hedefliyoruz. Değişim inancı hayal kırıklığına dönüştü. Seçmenimiz duygusal kopuşa sürüklendi. Parti yönetimi bu kırılmayı görmezden gelmeyi tercih etti.

İlk adımdır ama birikmiştir kolektiftir. Tek bir kişinin değil bir kadronun attığı kocaman bir adımdır. Yeni yüzyılda yeni yaklaşımlarla yol alacağız.

Biz ve onlar ayrışmasını, etnik, mezhepsel ve toplumsal kutuplaşmayı kabul etmiyoruz. Tüm toplumsal kesimlerin yaşam, emek, beslenme ve örgütlenme hakkını birlikte kucaklıyoruz. Toplumu dikine kesen ve ayrıştıran siyaseti reddediyor, yatay siyaset anlayışını savunuyor ve sahipleniyoruz.

Mevcut yönetim tarzına eleştiri

Partinizin seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi, parti tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır. Bu süreç, bir iç hukuka, parti içi denetime kapatılmış olarak yürütülmüştür. Bu ölçüde aşkın yetkiler kullanıp sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabul edilemez.

Güçlü ve umut veren bir değişim için, partinin lideri, kadroları, yönetim biçimi, siyaset yapma söylemi, tüzüğü değişmelidir. Tüzükteki yetki ve sorumlulukları bazen aşan yönetim anlayışı toptan terk edilmelidir. Tüzük kurultayı takvimini yerel seçimlerden sonra başlatacak, 2024 yılı içinde gerçekleştireceğiz. CHP’nin şartlar ve gerekçeler ne olursa olsun, kayıt dışı siyasete teslim olmasını asla kabul etmiyoruz. Partimizde karar alma ve aday belirleme süreçleri neredeyse tamamen merkezileşmiş, üye ve örgüt yapısının sağlıksız olduğu iddia edilerek ön seçim terk edilmiştir.

“Örgütlerin geçici kurullarla yönetilmesi kabul edilemez”

Türkiye’de kayyum uygulamasına itiraz eden bir partinin kendi ile ve ilçelerini görevden alarak geçici kurul ataması, yıllarca örgütlerin geçici kurullarla yönetilmesi kabul edilemez. Ülkede anayasasızlaştırmaya itiraz eden bir parti örgütünün, kendi içinde tüzükten mahrum bırakılması girişimleri asla kabul edilmemektedir. Kapsamlı üye reformu gerçekleştirerek, üyelerin genel başkanı doğrudan seçmeleri olmak üzere tüm süreçlere katılımları sağlanacaktır. Ön seçim esas alınacak, yerel seçimler içinse objektif kriterler gözetilecektir. Yaşananlardan ders aldığımıza insanları ikna etmezsek CHP ve tüm muhalefet seçmenin önünde değersizleşecektir.

Yaklaşmakta olan yerel seçimlerin önemi ortadadır. Şimdi tarihsel bir kararın eşiğindeyiz. Seçimin kaybedildiğini kabul etmeyen, hiçbir şey olmamış gibi davranan bir siyasetsizliğin parçası mı olacağız yoksa Türkiye’ye umut mu olacağız.

Adaylığını ilan etti

Yaklaşmakta olan yerel seçimlerin önemi ortadadır. Şimdi tarihsel bir kararın eşiğindeyiz. Seçimin kaybedildiğini kabul etmeyen, hiçbir şey olmamış gibi davranan bir siyasetsizliğin parçası mı olacağız yoksa Türkiye’ye umut mu olacağız. CHP’deki değişim, ülkenin değişimi için ön koşuldur. İşte bizim hikayemiz de burada başlamaktadır. Kurum ve kuralları ile çalışan demokrasiyi partimizde ve ülkemizde egemen kılmak için, kadınların etkin olacağı parti yapısı ve siyaset tarzını güvence altına almak için, tüm öğrencileri laik, bilimsel eğitime erişimini tesis edebilmek, cemaat yurtlarında başka Enes Kara’ların canlarına kıymaması için, sağlıkta herkesin ücretsiz yararlanacağı Türkiye için, başka Soma’lar, Amasra’lar, Çorlu’lar, Afyon’lar yaşanmaması için Atatürk’ün partisini iktidar yapabilmek için CHP Genel Başkanlığı’na adaylığımı ilan ediyorum

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.