WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21117951,66%
Türkiye’nin efsanevi “Yeni Yüzyıl” başlangıcı: PUEF-2023

Türkiye’nin efsanevi “Yeni Yüzyıl” başlangıcı: PUEF-2023

15 Ağustos 2023 21:48
Türkiye’nin efsanevi “Yeni Yüzyıl” başlangıcı: PUEF-2023
0

BEĞENDİM

14 Haziran 2023’te başlayacak dünyanın en büyük ve en önemli ekonomik olaylarından biri olan XXVI-Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (PUEF-2023).

Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu, 208 ülkeyi ve aynı bölgeleri, 15 binden fazla medya temsilcisini ve 5 binden fazla analisti ve uzmanı bir araya getiren Rusya’daki en büyük yatırım ve ekonomik platform.

PUEF-2023, ülkemizin güçlülüğü ve toplumumuzun sosyo-politik bilgeliğini ortaya çıkaran Türkiye’nin politikasındaki önemli olaylardan sonra Cumhurbaşkanımızın yenileştirilmiş siyasi ve ekonomik ekibinin başlangıcı olabilir.

PUEF-2023’ü dikkate almayacak ve buna katılmayacaksak ülke ekonomisini geliştirmek ve güçlendirmek, vatandaşların refahını ve yaşam kalitesini arttırmak için yaklaşık 2 bin fırsatı kaçırmış olacağız.

Geçen yıl PUEF iş alanı haline geldi ve çok sayıda anlaşma yapıldı (695 sözleşme ve yatırım, 5 trilyon 670 milyar Rus ruble). Uygulanan projelerin ölçeği de şaşırtıcıdır. Forumun aktif çalıştığı 4 günü boyunca, ekonominin hemen hemen tüm sektörlerinde ve üretim dışı alanlarda birkaç yüze kadar tedbirler düzenlenmektedir. Böylece Türkiye, hem birkaç yıla kadar ekonomik potansiyelinin gelişmesini sağlayacak hem de katılımcı ülkeler arasında liderliğe girebilip, yatırım akışlarının baş yönü olabilecektir.

Forum, COVID-19 pandemisinden sonra ortaya çıkan küresel lockdown ve dünyanın önde gelen ekonomilerinin çoğunun gerilemesinden sonra, 2021 yılında ön sırada çalışmaya başladı.

Rusya, dünya tarihinde en güçlü ve büyük ölçüde yaptırım baskısı ile karşı karşıya kaldı. Bu yılın PUEF ile geçirilmesi, Rusya’nın ekonomisinin sürdürülebilirliğini ve güvenlik rezervini gösterecek. Rusya’nın ekonomik izolasyonu ABD ve Avrupa ülkeleri için engel oldu. Rusya’ya karşı yaptırım paketlerinin etkisizliği hakkında bugün sık sık bahsederler. Bundan başka, bu yaptırımlar meydana geldiği için Rusya basit ekonomik bağımlardan uzaklaştı ve Doğu Bölgesi ülkeleriyle işbirliğini başlattı. Geçmiş yılda uluslararası parayı kullanmaktan geçtik ve ulusal para birimlerinin hesaplamanın kapsamını artırdık, ayrıca Rusya’ya yatırım hacmi kat kat çoğalttık.

Yukarıdakilerin hepsi, para birimimizi ve ekonomi egemenliğini güçlendirir. Türkiye, Rusya ve çok büyük dünya oyuncusu olan Çin Halk Cumhuriyeti ile birlikte ekonomilerin egemenliğine ve çok taraflı finansal yerleşim sistemlerine dayanan yeni jeopolitiğin merkezi haline gelebilir.

Reşit Kemal AS

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.