WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21117470,29%
Borcu Olan Kurban Kesmeli mi? Kimler Kurban Kesmeli? Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir, Kimler Yükümlüdür?
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • Borcu Olan Kurban Kesmeli mi? Kimler Kurban Kesmeli? Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir, Kimler Yükümlüdür?

Borcu Olan Kurban Kesmeli mi? Kimler Kurban Kesmeli? Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir, Kimler Yükümlüdür?

7 Haziran 2024 22:04
Borcu Olan Kurban Kesmeli mi? Kimler Kurban Kesmeli? Kurban Kesmenin Şartları Nelerdir, Kimler Yükümlüdür?
0

BEĞENDİM

2024 Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurban kesmekle yükümlü olan kişiler ve kurban kesmenin şartları merak ediliyor. Din İşleri Yüksek Kurulu, bu konuyla ilgili detaylı bilgileri açıklayarak Müslümanların sorularını yanıtlıyor. Peki, kimler kurban kesebilir, kimler kesemez? Kurban kesmenin şartları nedir, kimler yükümlüdür?

Kurban Kesmenin Şartları

Müslüman Olmak: Kurban kesmekle yükümlü olan kişinin Müslüman olması gerekmektedir.

Akıl ve Buluğ Çağı: Kurban kesmekle yükümlü olan kişinin akıl sağlığı yerinde ve buluğ çağına ermiş olması gerekmektedir.

Maddi Durum: Kurban kesmekle yükümlü olmak için kişinin maddi durumunun yeterli olması gerekmektedir. Bu, temel ihtiyaçlarını ve borçlarını karşılayıp, kurbanlık hayvan alabilecek kadar maddi imkana sahip olmak demektir. Genellikle, kişi kurban kesecek mali güce sahip olmalı, yani kurbanlık hayvanın bedelinden fazla mal varlığı bulunmalıdır.

Mukim Olmak: Kurban kesmekle yükümlü olan kişinin seferi (yolcu) olmaması, yani mukim olması gerekmektedir. Ancak, seferi olan kişiler de kurban kesebilir, bu onların isteğine bağlıdır.

Kimler Kurban Kesebilir?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş, temel ihtiyaçları ve borçlarından başka nisap miktarı mala sahip olup seferi olmayan her Müslümanın yerine getirmekle yükümlü olduğu malî bir ibadettir. Bu malın artıcı (nâmî) olup olmadığına ve üzerinden bir yıl geçip geçmediğine bakılmaz. Buna göre, temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80,18 gr. altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekmektedir.

Kimler Kurban Kesmekle Yükümlüdür?

Kurban kesmenin şartları İslam dinine göre belirlenmiştir. Kurban kesmekle yükümlü olabilmek için Müslümanların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İşte kurban kesmenin temel şartları:

Müslüman olmak

Akıl sağlığı yerinde ve buluğ çağına ermiş olmak

Temel ihtiyaçlarını ve borçlarını karşılayıp, kurbanlık hayvan alabilecek kadar maddi imkana sahip olmak

Seferi (yolcu) olmamak, yani mukim olmak

Kurban kesme ibadeti, belirli bir mali güce sahip olan Müslümanların yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür ve kurban kesiminin şartları bu şekilde özetlenebilir.

World of Türkiyehaberlerimize göz atmak için tıklayın…

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.