WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2044 0.07%
EURO 35,0136 0.02%
ALTIN 2.511,480,06
BITCOIN 22970527,53%
Diyarbakır’da Nevruz resepsiyonu nerede kutlandı, kimler katıldı, nasıl geçti?

Diyarbakır’da Nevruz resepsiyonu nerede kutlandı, kimler katıldı, nasıl geçti?

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen Newroz resepsiyonunda, "Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için toplumun sesine kulak verilmesi gerektiği" vurgusu yapıldı.

21 Mart 2024 10:17
Diyarbakır’da Nevruz resepsiyonu nerede kutlandı, kimler katıldı, nasıl geçti?
0

BEĞENDİM

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, 2024 Newroz’unun resepsiyonunu Sur ilçesinde gerçekleştirdi.

Etkinliğe çeşitli kurumlar, siyasi parti temsilcileri ve Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bileşenleri katıldı.

Milletvekillerinin de katıldığı resepsiyonda ortak açıklama, Diyarbakır Tabibler Odası Başkanı Elif Turan ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya tarafından Kürtçe, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren tarafından Türkçe olarak yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Newroz, baharın gelişini müjdeleyen ve zalim Dehak’ın zulmüne karşı başkaldıran Demirci Kawa’nın yaktığı ateş ile Mezopotamya halklarına özgürlüğü müjdelediği günün tarihidir. Kürtler, her yerden 21 Mart’ı o ilk günün heyecanıyla karşılamakta ve büyük bir coşkuyla kutlamaktadır. Ancak, son yıllarda olduğu gibi bu Newroz’u da yaşadığımız bölge ve dünyanın çeşitli yerlerinde devam eden savaşların ve mazlum halklar üzerindeki baskı ve zulmün acımasız boyutları altında karşılıyoruz.

Kürtler, her Newroz’u yeni bir zamanın başlangıcı olarak görmekte ve gelişine büyük umutlar bağlamaktadır. Kürdistan’da uzun yıllar boyunca yasaklar ve kan gözyaşları ile anılan Newroz, 2013’te Kürt meselesinin barışçıl çözümü açısından tüm ülke halklarında büyük bir umut ve heyecan yaratmıştı. Ancak, başta Sur olmak üzere birçok yerleşim yerinde yeni ve daha ağır çatışmaların içine girilmesiyle bu umutlu süreç akamete uğramıştır.

Tüm bu yaşananlara rağmen savaşa, çatışmaya ve şiddete hayır demeli ve barışta ısrar etmeliyiz. Yakın zamanda Diyarbakır’da bir araya gelen sivil toplum, meslek ve iş örgütleri, yeniden barışı ve çözümü konuşmanın önemini vurgulamıştır. Çatışmanın ve şiddetin çözüm olmadığını, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü için toplumun sesine kulak verilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Newroz, farklılıklarımız ve renklerimizle bir araya gelerek umut ve kardeşlik duygularını yaşadığımız önemli bir bayramdır. Bu birlikteliği korumaktan ve devam ettirmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Tüm Kürdistanlılar ve Newroz’u kutlayan halklar adına Newroz bayramını kutluyoruz. Newroz özgürlüktür, Newroz kardeşliktir, Newroz umuttur, Newroz barıştır. Newroz Piroz be.“

Konuşmaların ardından Lawje konseri, çekilen halaylar ve Newroz ateşinin yakılmasıyla etkinlik sona erdi.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.