WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3005 -0.03%
EURO 35,1483 0.54%
ALTIN 2.403,54-0,47
BITCOIN 21828970,07%
Doğalgaz bu ay bedava mı, ne kadarı bedava? Doğalgaz indirimi ne zaman bitiyor?

Doğalgaz bu ay bedava mı, ne kadarı bedava? Doğalgaz indirimi ne zaman bitiyor?

Havaların soğumasıyla kış kapıyı araladı. Havalar 10 derece birden düşünce konutlardaki doğalgaz akıllara geldi. Doğalgaz kullananlar araştırmaya başladı. Bedava doğalgaz bitti mi? Ücretsiz bedava doğalgaz ne zaman bitecek? Kullanılan bedava doğalgazın ne kadarı bedava? Doğalgazdan tasarruf yapmak isteyenler merakla araştırıyor. İşte doğalgaz ile ilgili soruların yanıtları…

20 Kasım 2023 15:30
Doğalgaz bu ay bedava mı, ne kadarı bedava? Doğalgaz indirimi ne zaman bitiyor?
0

BEĞENDİM

Havaların 10 derece birden düşmesi ile kış ayı başladı ve evlerde doğalgaz tüketimi artış gösterdi. Türkiye’nin 81 ilinde ücretsiz doğalgaz uygulaması devreye girmişti. Ücretsiz doğalgaz kullanımı ile hane başına 151 lira cebinizde kalacak. Peki doğalgaz faturalarında ne kadarlık kullanımı ücretsiz? Ücretsiz doğalgaz için son tarih ne zaman? İşte detaylar

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ NE ZAMAN BİTİYOR?

Kararname kapsamında ev, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan ile 31 Mayıs 2023 tarihlerinde ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamı ile 1 Mayıs 2024’e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketiminde sistem kullanım bedelleri bakanlığın bütçesinden karşılanmaktadır. Böylece 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar bedava ücretsiz kullanıla bilinecek.

KULLANILAN DOĞALGAZIN NE KADARI BEDAVA?

Evlerde doğalgazın metreküpünün Türkiye baz ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğu göz önüne alındığında yapılan tüm hesaplara göre, bir sene boyunca evlerdeki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküplük doğalgaz bedava ücretsiz kullanılacak ve vatandaşlardan aylık 151.75 lira bedel alınmayacak.
Bir senelik dönemde ise ücretsiz doğalgaz bedeli de 1.821,00 TL olacak.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZIN DEVLETE MALİYETİ NE KADAR?

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar doğalgazın devlete olan maliyetini belirtti. Bakan Bayraktar “Geçen yıl vatandaşların elektrik ve doğal gaz tüketimlerinin 270 milyar lirası devlet tarafından karşılandı” açıklamasında bulundu.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.