WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2044 0.07%
EURO 35,0136 0.02%
ALTIN 2.511,480,06
BITCOIN 22970527,53%
Gram Altın Rekor Kırdı! Piyasalarda Hareketlilik Devam Ediyor

Gram Altın Rekor Kırdı! Piyasalarda Hareketlilik Devam Ediyor

ABD'de enflasyonun beklentileri aşmasıyla birlikte altın fiyatları geçtiğimiz günlerde dalgalanmıştı. Ancak son olarak yaşanan gelişmelerle birlikte gram altın, 2500 lira seviyesinin üstüne çıkarak yeni bir rekora imza attı. Peki, piyasalardaki bu hareketliliğin nedeni ne? İşte detaylar...

12 Nisan 2024 09:30
Gram Altın Rekor Kırdı! Piyasalarda Hareketlilik Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABD enflasyon verilerinin açıklanması, para ve emtia piyasalarında büyük yankı uyandırdı. Mart ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde artması, özellikle ABD Merkez Bankası’nın faiz politikaları üzerinde spekülasyonlara neden oldu.

Enflasyondaki bu artış, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda aceleci davranmayacağına yönelik bir işaret olarak değerlendirildi. Özellikle çekirdek enflasyonun üst üste üç ay boyunca beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi, bu durumu pekiştirdi.

FED’in faiz indirimi beklentileri de enflasyon verilerinin ardından geriledi. Mayıs toplantısında politika faizinin sabit bırakılacağı kesin gözüyle bakılırken, faiz indirimi ihtimali ise haziran için yüzde 22’ye geriledi.

Altın fiyatları, özellikle enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dalgalı bir seyir izledi. Çarşamba günü ons altın 2319 dolara kadar gerilerken, gram altın fiyatı da 2404 liraya kadar düşmüştü. Ancak, haftanın ilerleyen günlerinde altın yeniden yükselişe geçti ve gram altın 2500 lira seviyesinin üzerine çıktı.

Piyasalardaki bu hareketlilik, yatırımcılar arasında farklı yorumlara neden oldu. Kimi analistler, enflasyondaki artışın ekonomik belirsizlikleri ve altın gibi güvenli limanlara olan talebi artırdığını belirtirken, diğer bir grup ise ABD Merkez Bankası’nın politika faizindeki değişiklik beklentilerinin fiyatlamalara etkisi olduğunu dile getirdi.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.