WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8232 0.06%
EURO 35,2534 -0.02%
ALTIN 2.445,080,04
BITCOIN 2183184-0,11%
Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış Son Durum: Mehmet Sıddık Akış Kaç Yıl Ceza Aldı, Neden? Dem Parti’nin Tepkisi Ne Oldu?
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış Son Durum: Mehmet Sıddık Akış Kaç Yıl Ceza Aldı, Neden? Dem Parti’nin Tepkisi Ne Oldu?

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış Son Durum: Mehmet Sıddık Akış Kaç Yıl Ceza Aldı, Neden? Dem Parti’nin Tepkisi Ne Oldu?

Görevden alınan ve yerine kayyum atanan Hakkari Belediyesi'nin Demokratik Emek Partili (DEM) Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış kaç yıl ceza aldı? Partisinin tepkisi ne oldu? İşte detaylar...

6 Haziran 2024 10:55
Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış Son Durum: Mehmet Sıddık Akış Kaç Yıl Ceza Aldı, Neden? Dem Parti’nin Tepkisi Ne Oldu?
0

BEĞENDİM

Görevden alınan ve yerine kayyum atanan Hakkari Belediyesi’nin Demokratik Emek Partili (DEM) Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından cezaevine gönderilen Akış, suçlamaları reddetti.

Siyasetçilere Polis Müdahalesi

Kararın ardından çarşı merkezine doğru yürüyen ve aralarında DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın da bulunduğu siyasetçilere polis müdahale etti. Hatimoğulları, yaptığı açıklamada “Saray halka savaş açtı. AKP’nin darbesi tescillenmiştir.

Erdoğan, bu kayyum politikasından vazgeç. Sen halka, hakka, hukuka ve adalete savaş açıyorsan bu halk da sana demokratik zeminde cevabını en iyi şekilde verecektir. Kayyum darbedir, kayyum irade gasbıdır” dedi.

Ne Oldu?

DEM Parti’nin 31 Mart Yerel Seçimleri

Hakkari Belediye Başkanı 19 Yıl 6 Ay Hapis Cezasına Çarptırıldı

Görevden alınan ve yerine kayyum atanan Hakkari Belediyesi’nin Demokratik Emek Partili (DEM) Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, “terör örgütü yöneticiliği” suçlamasıyla 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kararın ardından cezaevine gönderilen Akış, suçlamaları reddetti.

Siyasetçilere Polis Müdahalesi

Kararın ardından çarşı merkezine doğru yürüyen ve aralarında DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın da bulunduğu siyasetçilere polis müdahale etti. Hatimoğulları, yaptığı açıklamada “Saray halka savaş açtı.

AKP’nin darbesi tescillenmiştir. Erdoğan, bu kayyum politikasından vazgeç. Sen halka, hakka, hukuka ve adalete savaş açıyorsan bu halk da sana demokratik zeminde cevabını en iyi şekilde verecektir. Kayyum darbedir, kayyum irade gasbıdır” dedi.

Olayların Geçmişi

DEM Parti’nin 31 Mart Yerel Seçimleri’nde kazandığı Hakkari Belediyesi’ne polis tarafından baskın düzenlendi. Parti, Hakkari Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın Van’da gözaltına alındığını açıkladı.

Hakkari Valisi Ali Çelik, Hakkari Belediye Başkanvekili olarak atandı. Bakanlığın açıklamasına göre, Akış’ın “silahlı terör örgütünü yönetmek”, “silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt propagandası yapmak” suçlarından dava dosyası bulunduğu ve yargılamanın devam ettiği belirtildi.

Partinin Tepkisi

Partinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bu kayyımcı anlayışı reddediyoruz. Halkımız bu kayyımcı anlayışı tanımadığını 31 Mart’ta demokratik yollarla gösterdi” denildi. Açıklamada, halkın demokratik tepkilerini en üst düzeyde göstereceği ifade edilerek, demokrasiden yana herkesi bu darbeye karşı tavır almaya çağırdı.

Valilikten Protesto Yasağı

Hakkari Valiliği, il genelinde “eylemlerle saldırı olaylarının önüne geçmek” için yürüyüş, toplantı, basın açıklaması, oturma eylemi gibi her türlü protestoları 10 gün süreyle yasakladı.

Yapılan açıklamada, milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla protesto eylemlerinin 12 Haziran 2024 tarihine kadar yasaklandığı belirtildi.

Son Dakika Gündem Haberlerini Kaçırmamak İçin Hemen Tıklayınız!

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.