WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2065 0.01%
EURO 35,0893 0.21%
ALTIN 2.522,380,88
BITCOIN 2155709-0,18%
Kadir Özkaya kimdir? AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya kaç yaşında, nereli?

Kadir Özkaya kimdir? AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya kaç yaşında, nereli?

Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı Kadir Özkaya kimdir?Türkiye’nin adalet sistemine katkıları merak edilenler bu haberde.

21 Mart 2024 10:47
Kadir Özkaya kimdir? AYM’nin yeni başkanı Kadir Özkaya kaç yaşında, nereli?
0

BEĞENDİM

Türkiye’nin hukuk dünyasında yeni bir dönem başlıyor. Anayasa Mahkemesi, Zühtü Arslan’ın on iki yıllık değerli hizmetinin ardından, bugün itibarıyla yeni bir lideri selamlıyor: Kadir Özkaya. Peki, bu önemli göreve layık görülen Kadir Özkaya kimdir?

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

1963 yılında Tarsus’un bereketli topraklarında dünyaya gelen Özkaya, eğitim hayatına Bandırma Ortaokulu’nda başladı. Ardından, Tapu Kadastro Meslek Lisesi’nden mezun olarak, kamu hizmetine ilk adımını attı. Gazi Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamlayarak, 1985 yılında mezuniyetini kutladı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde memur olarak başladığı kariyer yolculuğu, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük yaparak devam etti. İdari yargı hâkimlik stajını başarıyla tamamladıktan sonra, 1993 yılında Danıştay tetkik hâkimliğine atandı. On bir yıl boyunca bu görevde bulunduktan sonra, Anayasa Mahkemesi raportörlüğüne geçiş yaptı.

Kadir Özkaya kimdir? AYM'nin yeni başkanı Kadir Özkaya kaç yaşında, nereli?

ANAYASA MAHKEMESİ’NDEKİ İZ BIRAKAN HİZMETLERİ

Özkaya, Danıştay üyeliği ve Anayasa Mahkemesi üyeliği gibi önemli görevlerde bulundu. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun takdiri ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın onayı ile bu yüksek makamlara seçildi. Anayasa Mahkemesi’nde başkanvekilliği görevini de iki kez üstlendi.

Kamu yönetimi alanında uzmanlaşan Özkaya, tez çalışmaları ve kitaplarıyla bilgi birikimini paylaştı. Yerel yönetimler üzerine derinlemesine analizler içeren çalışmaları, akademik ve profesyonel çevrelerce takdir topladı.

AİLE VE ÖZEL HAYATI

Kadir Özkaya, aile hayatında da başarılı bir portre çiziyor. Evli ve iki çocuk babası olan Özkaya, kişisel hayatında da topluma örnek bir figür.

Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı olarak, Özkaya’nın adalet ve hukuk alanındaki derin tecrübesi, Türkiye’nin yargı sistemine yeni bir soluk getirecek. Onun liderliğinde, Anayasa Mahkemesi’nin, hukukun üstünlüğünü ve demokratik değerleri koruma misyonu daha da güçlenecek.

Uğur Selamcı

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.