WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21566250,17%
KOBANİ DAVASI KARAR: Selahattin Demirtaş Ceza Aldı mı, Ne Kadar Ceza Aldı? Sırrı Süreyya Önder Serbest Bırakıldı mı?
  • World of Türkiye
  • Gündem
  • KOBANİ DAVASI KARAR: Selahattin Demirtaş Ceza Aldı mı, Ne Kadar Ceza Aldı? Sırrı Süreyya Önder Serbest Bırakıldı mı?

KOBANİ DAVASI KARAR: Selahattin Demirtaş Ceza Aldı mı, Ne Kadar Ceza Aldı? Sırrı Süreyya Önder Serbest Bırakıldı mı?

Merakla beklenen sonuç açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Kobani davasında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 18 tutuklunun tahliye talebini değerlendirdi. Peki, Selahattin Demirtaş serbest bırakıldı mı? Kobani Davasında mahkeme Selahattin Demirtaş için ne karar verdi? Sırrı Süreyya Önder Serbest Bırakıldı mı? İşte detaylar...

16 Mayıs 2024 19:44
KOBANİ DAVASI KARAR: Selahattin Demirtaş Ceza Aldı mı, Ne Kadar Ceza Aldı? Sırrı Süreyya Önder Serbest Bırakıldı mı?
0

BEĞENDİM

Kobani davasında Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılıp bırakılmadığı gündemde. DEM Parti’nin eski Eş Genel Başkanı olan Demirtaş’ın son durumuyla ilgili karar merak konusu oldu. Selahattin Demirtaş ceza aldı mı, ne kadar ceza aldı? Sırrı Süreyya Önder serbest bırakıldı mı? İşte detaylar…

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleşen sokak eylemlerine ilişkin davada kararını verdi. Mahkeme heyeti, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde yapılan duruşmada, tutuklu, tutuksuz ve firari sanıklar hakkında hüküm açıkladı. Karar okunurken avukatlar salonu terk etti.

Mahkeme başkanı, verilen aranın ardından hükmü açıkladı. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Figen Yüksekdağ’a ise ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’, ‘suç işlemeye tahrik’, iki ayrı ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘seçim yasaklarına aykırı hareket etmek’ suçlarından toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Eski HDP MYK üyelerinden Ali Ürküt’e “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım”dan 13 yıl 4 ay, “suç işlemeye tahrik” suçundan da 4 yıl 6 ay, Alp Altınörs’e aynı suçlardan sırasıyla 18 yıl ve 4 yıl 6 ay, Bülent Barmaksız’a ise 16 yıl ve 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Eski HDP milletvekili Ayla Akat Ata’ya “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl 9 ay, Emine Ayna’ya aynı suçtan 10 yıl, partinin eski PM üyeleri Ayşe Yağcı ve Aynur Aşan’a ise 9’ar yıl hapis cezası verildi.

Ayla Akat Ata ve Ayşe Yağcı, Gültan Kışanak  ve Sabahat Tuncel için tahliye kararı

Ayla Akat Ata ve Ayşe Yağcı, Gültan Kışanak tahliye edildi, ancak Sebahat Tuncel, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tuncel’in tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak yurt dışına çıkışı yasaklanarak serbest bırakıldı.

Sırrı Süreyya serbest bırakıldı mı?

Sırrı Süreyya Önder, Aysel Tuğluk, Altan Tan ve Ayhan Bilgen gibi eski HDP milletvekilleri ile diğer isimler olan Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş ve Emine Beyza Üstün, kendilerine yöneltilen suçlamalardan beraat etti. Toplamda, 12 sanığın beraat kararı verildi.

Selahattin Demirtaş ceza aldı mı, serbest bırakıldı mı?

Selahattin Demirtaş, eski HDP Eş Genel Başkanı olarak 47 farklı suçlamadan dolayı toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bu suçlamalar arasında ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak’ suçundan 20 yıl, 2 kez ‘suç işlemeye tahrik etme’ suçundan 7 yıl 6 ay, 4 kez ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 7 yıl 36 ay, ‘halkı kanunlara uymamaya tahrik’ suçundan 1 yıl 6 ay, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu’na muhalefet’ suçundan 1 yıl 6 ay, ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan 1 yıl 6 ay bulunuyor.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.