WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2887 0.17%
EURO 34,9592 0.2%
ALTIN 2.415,77-0,22
BITCOIN 2190456-1,08%
Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı mı, belli oldu mu? MB Faiz kararı hangi gün, ne zaman açıklanacak?
  • World of Türkiye
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı mı, belli oldu mu? MB Faiz kararı hangi gün, ne zaman açıklanacak?

Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı mı, belli oldu mu? MB Faiz kararı hangi gün, ne zaman açıklanacak?

Merkez Bankası'nın faiz kararının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu. Ekonomi gündeminin önemli konularından biri olan faiz kararı, yatırımcılar ve ekonomi takipçileri tarafından yakından takip ediliyor.

25 Nisan 2024 09:36
Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı mı, belli oldu mu? MB Faiz kararı hangi gün, ne zaman açıklanacak?
0

BEĞENDİM

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasaların merakla beklediği Nisan ayı faiz oranlarına ilişkin kararını bugün saat 14.00’te açıklayacak. Beklenti anketine katılan ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini %50 seviyesinde sabit tutmasını bekliyor. Peki Merkez Bankası’nın faiz kararı açıklandı mı? İngiltere faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Ekonomistler Ne Bekliyor?

AA Finans’ın TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklenti anketine 16 ekonomist katıldı. İktisatçıların faiz değişimine ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faiz oranının %50’de sabit kalması yönündeydi. Anket sonuçlarına göre ekonomistlerin faiz oranlarına ilişkin beklentileri yüzde 50 ile yüzde 55 arasında değişiyordu.

Uzmanlar ne bekliyor?

Yabancı uzmanlar, Para Politikası Kurulu toplantısında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini sabit tutacağını öngörürken, bankanın politikaları ve cari işlemlerde beklenen iyileşme ile liranın çekiciliğinin önümüzdeki aylarda artabileceğini söyledi. . Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva, şunları söyledi: “Mevcut Başkan TCMB’nin güvenilirliğini ve bağımsızlığını güçlendiren Mart ayındaki sürpriz faiz artışının ardından bu faiz artışının pound üzerindeki olumlu etkisi göz önüne alındığında, TCMB, Merkez Bankası’nın bu faiz artışını isteyebilir. Bu kararın bundan sonra Türk ekonomisine nasıl yansıyacağını göreceğiz.” dedi.

Liranın bir süre istikrara kavuştuğunu veya en azından değer kaybının yavaşladığını belirten Müfteeva, döviz kurundaki olumlu eğilimin önümüzdeki aylarda yurt içi fiyatlardan kaynaklanan baskıların bir kısmını hafifletmesinin beklendiğini söyledi. Müfteeva, Nisan ayı enflasyon verilerinin 3 Mayıs’ta açıklanacağından fiyat dinamiklerindeki bu iyi eğilimin teyit edilmesini beklemenin makul olabileceğini söyledi. Öte yandan Müfteeva, iletişim ve sözlü yönlendirmenin açıkça agresif olabileceğini belirterek, bu faktörler dikkate alındığında mevcut durumun devam edeceğini ve faiz oranlarının istikrarlı kalacağını öngördü.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasaların merakla beklediği Nisan ayı faiz oranlarına ilişkin kararını bugün saat 14.00’te açıklayacak.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.