WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21140210,28%
Regl (Adetliyken) Denize ve Havuza Girilir mi? Tamponla Denize Girilir mi? 2024

Regl (Adetliyken) Denize ve Havuza Girilir mi? Tamponla Denize Girilir mi? 2024

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, regl iken denize girilip girilemeyeceği sorusu birçok kadının aklında yer ediyor. Adet döneminde ped veya tampon kullanarak denize girmenin sağlıklı olup olmadığı merak ediliyor. Peki, adetliyken denize girmek mümkün mü?

11 Haziran 2024 15:50
Regl (Adetliyken) Denize ve Havuza Girilir mi? Tamponla Denize Girilir mi? 2024
0

BEĞENDİM

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte, regl döneminde denize girmenin mümkün olup olmadığı birçok kadının merak ettiği bir konu haline geliyor. Adet döneminde ped veya tampon kullanarak denize girmenin sağlık açısından uygun olup olmadığını öğrenmek isteyenler için bazı önemli noktalar bulunuyor. Peki, regl döneminde denize girmek sağlıklı mı?

Adetliyken Denize Girilir mi?

Adet döneminde denize girmenin sakıncalı olduğuna dair yaygın bir inanış bulunmakta, ancak bu inancın tıbbi bir temeli olmadığı belirtiliyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölümü’nden Dr. İbrahim Sözen’in açıklamalarına göre, adetliyken denize girmek mümkündür.

Tamponla Denize Girilir mi?

Dr. Sözen, adetin en yoğun olduğu ilk bir veya iki gün dışında, cinsel olarak aktif olmuş kadınların tampon kullanarak denize girebileceklerini ifade ediyor.

Tampon Kullanımına Dikkat

Dr. Sözen, tampon kullanımının vajen içindeki mikrobiyolojik ortamı değiştirebileceğini ve bazı bakterilerin normalden hızlı üremesine neden olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle, tampon kullanan kadınların tamponlarını sık sık, örneğin 4-6 saatlik aralarla değiştirmeleri önerilmektedir.

Ped Yerine Tampon

Yaz günlerinde denize girerken ped yerine tampon kullanılması öneriliyor. Tampon, vajen içindeki kanamayı emerek, kanamanın mayo dışına çıkmasını önler. Tamponun sık aralarla değiştirilmesi, vajende enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.

Son Dakika haberler için World Of  Türkiye‘yi tıklayınız.

İlknur Şayir

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.