WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,4900 -0.17%
EURO 34,9553 0.31%
ALTIN 2.430,420,31
BITCOIN 2062872-4,52%
  • Hamburger 3
Aydın’ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

Aydın’ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

Aydın'da, turkuaz rengi suyu, sarp kayalıkları, tarihi kalıntıları ve eşsiz güzelliği ile turizmin yeni gözdesi olan, "Arapapıştı" olarak da bilinen İnceğiz Kanyonu ziyaretçi akınına uğruyor.

17 Ağustos 2023 15:38
Aydın’ın gözdesi İnceğiz Kanyonu
0

BEĞENDİM

Aydın Bozdoğan’da, turkuaz rengi suyu, sarp kayalıkları, tarihi kalıntıları ve eşsiz güzelliği ile turizmin yeni gözdesi İnceğiz Kanyonu…

Aydın'ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

Aydın’ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

Milyonlarca yıllık jeolojik hareketlerin ardından Akçay’ın tertemiz suları ile aşınan ve her iki tarafında 380 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen Denizli-Muğla-Aydın sınırlarında yer alan İnceğiz Kanyonu, doğal serinliğinin yanı sıra macera ve doğa tutkunlarını buluşturan tekne turlarıyla uğrak yerler arasına girdi.

Bozdoğan ilçesinde kurulu Kemer Barajını besleyen Akçay’ın aşındırdığı kanyonda bahar aylarıyla başlayan ve suların çekildiği yaz ortasına kadar süren tekne turları bölge ekonomisine de canlılık veriyor.

Aydın'ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak rotaları arasında yer alan 6 kilometre uzunluğundaki kanyon 2 bin 500 yıllık. Kanyonda, antik kalıntılar, kral mezarı, kayalara gizlenmiş manastır, yabani canlılar var. Turkuaz, yeşil ve kahverenginin her tonunun harmanlandığı muhteşem doğa, fotoğraf tutkunlarının ve doğaseverlerin tutkusu haline geldi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 2017 yılında başlattığı çalışmaların ardından tekne turları ile iç turizme kazandırılan kanyonda bugün itibarıyla 9 tekne ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Adeta Ege’nin saklı cenneti olarak her geçen gün cazibesini artıran İnceğiz Kanyonu, deniz turizmi yerine iç turizmi tercih eden 7’den 77’ye herkesi mutlu etmeyi başarıyor.

Aydın'ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

Aydın’ın gözdesi İnceğiz Kanyonu

 

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.