WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5838 0.09%
EURO 35,0294 0.44%
ALTIN 2.421,68-0,04
BITCOIN 2096072-3,58%
  • Hamburger 3
Bakan Fidan Rusya’da mevkidaşı Lavrov ile görüştü

Bakan Fidan Rusya’da mevkidaşı Lavrov ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya'nın başkenti Moskovo'da mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşmenin ana gündem maddeleri Karadeniz Tahıl Girişimi ve Ukrayna'daki çatışmaların olması bekleniyor.

31 Ağustos 2023 17:43
Bakan Fidan Rusya’da mevkidaşı Lavrov ile görüştü
0

BEĞENDİM

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya’nın başkenti Moskovo’da mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşmenin ana gündem maddeleri Karadeniz Tahıl Girişimi ve Ukrayna’daki çatışmaların olması bekleniyor. Toplantılarda bölgesel ve uluslararası konular da görüşüldü.

İki bakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan ve Lavrov önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov:

Ukrayna’daki durumu da ayrıntılı şekilde ele aldık. Rusya tahılının uygun fiyatla Türkiye’ye gönderilmesini konuştuk. Biz burda eşitlik temelinde güvenliği sağlayacak tedbirleri almaya çalışıyoruz. Bu koridorun canlandırılması için adımlar atılması gerekiyor. BM’nin çabalarını takdirle karşılıyoruz. Biz Karadeniz girişimini ele almaya hazır olacağız. Biz Türkiye’nin dış politika tavrını takdirle karşılıyoruz. Bu çalışmaların karşılıklı olarak faydalı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin dış politikasını takdirle karşılıyoruz. Türkiye’den meyce sebze alımını artırmaya hedefliyoruz. Karşılıklı saygı ve çıkar temelinde bunlara devam edeceğiz.

Bakan Hakan Fidan:

İkili ve bölgesel meselelerde temas halindeyiz. Samimiyete dayanan güçlü iletişim kanallarımız mevcut. Savaşı gündemimizde önemli yer tuttu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin yakında Soçi’de bir araya gelecekler. Önümüzdeki dönem de Sayın Lavrov ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz.

Türkiye tahıl anlaşmasının yeniden hayata geçmesi için yoğun çaba göstermekte. Burada özellikle BM’nin yoğun faaliyetleri var. Rusya’nın taleplerini anlamaya çalışan bir süreç var. Daha kalıcı bir tahıl anlaşması nasıl devreye girer bununla ilgili çalışmalar var. Sayın bakan ve ekibiyle bu konuları tartıştık. Liderlerimize sınacağımız brifingin ön hazırlığını yaptık. Hem dünya gıda güvenliği hem Karadeniz’deki barış için son derece önemli.

Ana gündem tahıl koridoru

Bakan Fidan mevkidaşı Lavrov ile görüşmesinde başta tahıl anlaşmasının geleceği ve Ukrayna’daki çatışmalar olmak üzere bölgesel ve uluslararası gündemdeki konuları değerlendirecek.

Alternatif yollar

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Lavrov-Fidan görüşmesiyle ilgili açıklamasında, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanlarının Katar’ın mali desteğiyle Türkiye’ye 1 milyon ton tahıl tedarikini ele alacaklarını duyurdu.

Anlaşmaya en uygun iş alternatifi

Rus Dışişleri, “Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları, Türkiye’ye 1 milyon ton Rus tahılının indirimli fiyatla tedarikini organize etme girişiminin uygulanmasına yönelik parametreler üzerinde çalışmayı planlıyor” diyerek Moskova’nın ‘bu projeyi Karadeniz anlaşmasına en uygun iş alternatifi olarak gördüğünün’ altını çizdi.

Fidan ve Lavrov’un gündeminde Ukrayna, Güney Kafkasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Orta Asya ve Karadeniz bölgelerindeki durum gibi çok çeşitli güncel bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra 2022’de Moskova’da başlatılan Suriye-Türkiye ilişkilerini normalleştirme süreci de yer alacak.

Yüz yüze ilk görüşme

Lavrov ve Fidan, şimdiye dek 3 telefon görüşmesi yaparken bugünkü temas, ikilinin ilk yüz yüze görüşmesi olacak.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.