WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5775 0.1%
EURO 34,9456 0.27%
ALTIN 2.416,12-0,28
BITCOIN 2096862-3,39%
  • Hamburger 3
Bakan Şimşek’ten önemli mesajlar

Bakan Şimşek’ten önemli mesajlar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye dair önemli açıklamalar yaptı. Bakan Şimşek, bankalara çağrıda bulundu. Şimşek, "Reel sektörü desteklemek esas vazifemizdir" dedi.

17 Ağustos 2023 12:34
Bakan Şimşek’ten önemli mesajlar
0

BEĞENDİM

Bakan Şimşek’ten bankalara çağrı… Şimşek, ekonomide yeniden dengelenme ihtiyacı olduğunu belirtti. Para politikasında sadeleşme ve sıkılaşma adımlarının süreceğini söyledi.

Şimşek, bankalara çağrıda bulunarak, “Özel bankaların sadece tüketici kredilerine odaklandığı dönem artık geride kalmalı. Artık reel sektörü desteklemek esas vazifemizdir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nda önemli mesajlar verdi.

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Önümüzdeki 5 yıl içerisinde küresel büyümenin yüzde 3 civarında olması bekleniyor Burada tabii ki küresel parasal sıkılaştırmanın etkisi de var, yapısal karşı rüzgarlar da var. Küresel parasal sıkılaştırma etkisini çok net bir şekilde hissettiriyor. Küresel enflasyon düşüyor ancak hala uzun dönem ortalamalarının oldukça üzerinde. Enflasyondaki düşüş tabii ki önemli. Küresel parasal sıkılaşmanın muhtemelen sonuna gelindi. Yakınız. Yani 2024’ün ikinci yarısından itibaren bir gevşeme olasılığı artmıştır. Küresel enflasyonla mücadelede tabii ki finansal koşullardaki sıkılaşma beraber geldi.

“Büyüme performansımız oldukça güçlü”

Ümit ediyoruz ki 2024’ün ikinci yarısından itibaren küresel finansal koşullarda daha destekleyici bir ortamla karşı karşıya kalırız. Ülkemize baktığımız zaman büyüme performansımız oldukça güçlü seyretmeye devam ediyor. 2003-2022 döneminde ortalama, ülkemiz reel olarak yüzde 5,4 büyüdü. 2023 yılında bütün bu sıkıntılı küresel finansal koşullara rağmen yüzde 4,5 civarında bir büyüme öngörüyoruz. Ancak bir süredir büyümenin temel belirleyicisi iç talep olmuştur. Tabii iç talepteki bu güçlü artış makro finansal istikrarı, cari açık ve enflasyon üzerinden tehdit ediyor. Bu türden bir sorunlarla ülkemizi karşı karşıya bırakmış durumda.

Sıkılaşma ve sadeleşme devam edecek

Ekonomimizde yeniden dengeleme ihtiyacı çok açıktır. Politika çerçevemizi bu yeniden dengelenme ihtiyacına göre şekillendiriyoruz. Politikalarımızda şeffaflık, tutarlılık, öngörülebilirlik, uluslararası normlara uyum temel öncelik. Teşebbüs hürriyeti, serbest kambiyo rejimi, dalgalı kur sistemi, dışa açık kurallı ekonomi sistemini benimseyen bir anlayış içinde ilerleyeceğiz. Kısa vadede önceliğimiz makro finansal istikrarın kalıcı şekilde tesis edilmesi ve öngörülebilirliğin artırılması. Para, maliye ve kredi politikamızı bu hedefleri sağlayacak şekilde şekillendiriyoruz. Para politikasında sadeleşme ve sıkılaşma adımları devam edecek.

Kredi derecelendirme kuruluşları daha olumlu bir perspektif sunmaya başladı. Ülkemizin risk pirimi 700 baz seviyesinden 400 baz civarına gerilemiştir. Bu ekonomideki bütün aktörlerin daha makul maliyetlerle dışarıdan kaynak bulmasının önünü açmıştır

Sermaye piyasaları derinleşecek

Finansal istikrarı pekiştireceğiz, sermaye piyasalarını derinleştireceğiz, katılım finans, sigortacılığın gelişme için önemli adımlar atacağız. Daha destekleyici dış finansman koşullarıyla sektörün yurt dışı finansman imkanlarını daha güçlü şekilde değerlendirmesini bekliyoruz. Finansal piyasalarda risk yönetimini güçlendireceğiz.

Bankacılık sektörünün desteği önemli

Sürdürülebilir yüksek büyüme için reel sektörün finansmana kesintisiz erişimi olmazsa olmazdır. Bankaların önümüzdeki dönemde daha seçici şekilde cari açığı azaltacak, enflasyonu azaltacak şekilde büyümelerinin devamını arzuluyoruz. Bankaların reel ekonomiye desteklerinin devamını arzuluyoruz, üstümüze düşeni yapacağız

Maliye ve para politikası eşgüdüm içinde hedef odaklı olacak, bankaları biz paydaş görüyoruz. Programımızı bankalarla uygulamayı ve bazı tedbirlerin tasarımını bankalarla birlikte yapmayı istiyoruz.

Fiyat istikrarı ve sürdürülebilir yüksek büyümeyi hedeflediğimiz bu dönemde bankacılık sektörünün sorumlulukla önemli katkılar sağlayacağına ilişkin şüphemiz bulunmamakta.”

Bakan Şimşek’in verdiği önemli mesajların ardından yeni dönemde bankacılık sisteminin nasıl bir yol haritası izleyeceği merak ediliyor.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.