WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5047 -0.12%
EURO 34,9928 0.39%
ALTIN 2.430,130,30
BITCOIN 2077952-3,84%
  • Hamburger 3
Bolu Belediyesi’nden flaş ceza kararı

Bolu Belediyesi’nden flaş ceza kararı

Bolu Belediyesi'nden flaş karar... Farklı şehirlerden gelip Bolu'ya köpek bırakanlara 1 ila 5 milyon TL arasında ceza uygulanması kararı oy birliği ile kabul edildi.

2 Eylül 2023 10:21
Bolu Belediyesi’nden flaş ceza kararı
0

BEĞENDİM

Bolu Belediyesi’nden flaş karar… Meclis dışardan gelip Bolu’ya köpek bırakanlara 1 ila 5 milyon TL arasında cezaya karar verdi. Başkan Tanju Özcan, uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu vurguladı.

Bolu Belediye Meclisi’nin Eylül ayı ilk toplantısı Tanju Özcan başkanlığında yapıldı.

Toplantıda CHP’li üyeler Saadet Dişli, Mehmet Korkmaz ile İYİ Partili Ahmet Yılmaz tarafından farklı kentlerden araçlarla getirdikleri köpekleri Bolu’ya bırakanların tespit edilmesi halinde 1 milyon ila 5 milyon TL arasında değişen oranlarda ceza kesilmesi için belediye encümenine yetki verilmesi konusunda önerge sundu.

“Köpekleri bırakıp kaçıyorlar”

Önergeye ilişkin toplantıda konuşan Başkan Özcan, Bolu’ya belediyelerin araçlarıyla çok sayıda hayvan getirildiğini belirtti.

Özcan, “Köpekleri bırakıyorlar. Bizim mücavir alanımıza bırakıp kaçıyorlar. Kanunu inceledik kanunda bununla ilgili hiç bir hüküm yok. Hayvana kötü muameleye ilişkin hüküm var, cezalar var ama bir yere toplu hayvan bırakmanın bir cezası yok. Bizim güzel bir barınağımız var ama Zonguldak’tan tutun Gerede’ye, Düzce’ye kadar her yerden getirip hayvan bırakıyorlar. Ondan sonra vatandaşımız bu durumdan muzdarip.

1 milyondan 5 milyona kadar ceza

Biz de caydırıcı olsun diye tespit edilmesi halinde bunu yapanlara 1 milyon TL’den 5 milyon TL’ye kadar ceza verilebilmesi için bu yetkiyi istiyoruz. Türkiye’de ilk kez yapılacak. Kim mahkemeye verecek onu da merak ediyorum. Kim mahkemeye verirse tüm hayvanseverleri onun üzerine salarım. Bolu sokak köpekleri konusunda en sıkıntısız illerden biri. Bunu fırsat bilip getirip sabaha karşı bırakıp kaçıyorlar. Geçmişte Hendek Belediyesini tespit ettik. Ama yasada bir yaptırım yok. Biz de yasada bir boşluk olunca idari ceza koyalım dedik. Yakalarsak bu cezayı uygulamaktan çekinmeyiz.” diye konuştu.

Özcan’ın konuşmasının ardından meclis kente sokak köpeği bırakanların tespiti halinde 1 ila 5 milyon TL arasında değişen oranlarda ceza verilmesine belediye encümenine yetki veren önergeyi oy birliği ile kabul etti.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.