WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3266 -0.03%
EURO 35,1619 0.58%
ALTIN 2.402,32-0,52
BITCOIN 21899540,32%
Boykot Edilen Starbucks, İflasın Eşiğinde

Boykot Edilen Starbucks, İflasın Eşiğinde

ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, çalışanlarının sendikal mücadelesi, İsrail’e karşı boykotun sembol şirketlerinden biri haline gelmesi ve fiyatlarına yaptığı zamlarla en zor dönemlerinden birini yaşıyor.

10 Haziran 2024 11:07
Boykot Edilen Starbucks, İflasın Eşiğinde
0

BEĞENDİM

Starbucks bu yılın başında dünya çapındaki satışları yıllık olarak yüzde 1,8 düşüş kaydetti.

Şirketin en büyük ve en önemli pazarı olan ABD’de satışlar yüzde 3 azaldı; bu pandemiden ve 2008’deki mali krizden bu yana yaşanan en büyük düşüş.

BBC’den Natalie Sherman’a konuşan ve Idaho eyaletinde yaşayan Andrew Buckley, şirketin çok uzun zamandır sadık bir müşterisi olmasına rağmen son fiyat artışlarından sonra Starbucks’tan kahve almayı bıraktığını söylüyor.

Teknoloji sektöründe satış uzmanı olarak çalışan Buckley, en sevdiği kahvenin 6 dolara çıkmasının ardından enflasyonun etkileri yüzünden artık Starbucks’a gitmediğini söyledi. Buckley, fiyatlardaki artışı önce müşteri hizmetlerine ardından da sosyal medyaya şikayet etti.

Şirketin Türkiye’de de fiyatlarına bu yıl iki defa zam yapması tepki çekmişti.

Starbucks CEO’su Laxman Narasimhan, en son olarak satışların hayal kırıklığı yarattığını kabul etmiş, “yanlış bilgiler yüzünden” Orta Doğu’daki satışlarının etkilendiğini eklemişti.

Starbucks’a yönelik uzun zamandır İsrail’e destek verdiği algısı var; bu yüzden de şirkete yönelik boykot çağrıları yapılıyor. Narasimhan ise geçen yılın sonunda, “İnsanlığın yanındayız” açıklaması yapmıştı.

Şirketin ödül programından yararlanan sadık müşterilerinde de kayıplar yaşanıyor.

Sadakat programına aktif olarak katılan müşterilerinin sayısı son çeyrekte bir öncekine kıyasla yüzde 4 düştü.

65 yaşındaki eski sadık kahve zinciri müşterilerinden David White, sendikalaşma talebini dile getiren çalışanlara karşı politikası yüzünden Starbucks’tan uzaklaştığını söylüyor.

White, şirketin ileri gittiğini dile getiriyor, sadık müşterilerini fiyat açısından sıkıştırarak ve çalışanlarını zorlayarak kâr elde etmeye çalıştığını dile getiriyor.

Gündem haberlerini takip etmek için hemen tıklayın.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.