WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21120360,37%
Dijital Şiddeti Fark Etmek

Dijital Şiddeti Fark Etmek

3 Mayıs 2024 11:23
Dijital Şiddeti Fark Etmek
0

BEĞENDİM

Büşra AS – 03 Mayıs 2024

Dijital dünya hayatımıza birçok alanda avantajlar sağlıyor. Her şeyi hızlı halletmek, öğrenmek ve çözmek gibi saymakla bitmeyecek işlevi bulunuyor.

Dijital dünya, her işimizi kolaylaştırırken sosyolojik ve psikolojik anlamda da çeşitli anlamlar içeriyor. Hız ve teknoloji hemen her toplumda sosyalizasyon süreçlerine etki ediyor. Mesela, artık nesiller arasındaki farklardan söz ediyoruz. Hatta nesilleri dijital dünyadaki anlayış biçimleri ve yaşam tarzlarına göre sınıflandırarak ifade ediyoruz(x, y, z kuşağı gibi). Bunun yanında psikolojik süreçlere baktığımızda teknolojik gelişmelerin ruh sağlığına olumlu veya olumsuz etkilerini literatürde geniş biçimde görebiliyoruz. Tabii ki bu gelişmeler ikili ilişkilere de yansıyor. Burada en net olarak çoğumuzun yaşarken farkında bile olmadığı dijital şiddetten söz etmek istiyorum.

Şiddet, kısaca bir bireyin diğeri üzerinde baskı ve tahakküm kurarak kişinin özgürlüğünü kısıtlaması, kişisel alanına girmesidir. Şiddete maruz kaldığımız durumlarda kendimizi; aşağılanmış, küçük düşmüş, saygısızlığa uğramış ve yetersiz hissedebiliriz. Bu durumda bu duyguları hissetmek oldukça normal olsa da tahakkümün etkisi ile sorunu kendimizde arayabiliriz. Burada doğru olan tek şey şiddetin sebebi ne olursa olsun doğru bir davranış şekli olmamasıdır.

Dijital şiddet ise kişinin dijital alanlarda kendini baskı altında hissettiği şiddet türüdür. Eşiniz veya partneriniz eğer mobil bankacılık, sosyal medya, mail adresi gibi ağlarınızın şifrelerini istiyor ve izniniz dışında bu hesaplarınızı kontrol ediyorsa, tüm dijital ağlardaki yazışmalarınızı izinsiz okuyorsa hatta cevaplıyorsa, şifrelerinizi vermeyi reddettiğinizde; küsmek, tehdit etmek gibi yollara başvuruyorsa maalesef bu dijital şiddete maruz kaldığınız anlamına gelebilir.

Günümüzde çoğu ilişkide bu durumlar normalleştirilmeye çalışılsa da sağlıklı bir ilişkinin şiddet ile inşa edilemeyeceği bir gerçekliktir. Bir şekilde şiddete maruz kaldığınızı düşünüyorsanız bu davranışı kabul etmemekten partnerinize bunu açıkça belirtmekten ve uzman desteği almaktan çekinmeyin. Kişisel farkındalığın başlaması demek şiddetle savaşmanın kolaylaşması demektir.

büşra as
Büşra As

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.