WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5086 -0.11%
EURO 34,9791 0.38%
ALTIN 2.429,340,27
BITCOIN 2069048-4,01%
  • Hamburger 3
Çanakkale alevlere teslim!

Çanakkale alevlere teslim!

Çanakkale'de merkeze bağlı Kayadere köyü yakınındaki ormanlık alanda yangın çıktı. Yerleşim yerlerini tehdit eden alevler sabah saatlerinde ormanlık alanda etkili olmaya devam ediyor. Yangını kontrol altına almak için çalışmalar sürüyor.

23 Ağustos 2023 09:30
Çanakkale alevlere teslim!
0

BEĞENDİM

Çanakkale yangınlarla mücadele ediyor… Yangının bir yerleşim yerinin yanındaki araziden çıktığını belirten Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 9 köyün tahliye edildiğini, vatandaşların ise KYK yurtlarına yerleştirildiği bilgisini aktardı. Dumandan etkilenen 48 kişi tedavi altına alınırken yangının 800 hektarı orman olmak üzere 1500 hektar alanın etkilendiği belirtildi.

Çanakkale’nin merkeze bağlı Kayadere köyü yakınındaki ormanlık alanda dün saat 12.30 sıralarında yangın çıktı.

Nedeni henüz belirlenemeyen yangına karanan ve havadan müdahale başladı.

Gece saatlerinde yerleşim yerlerini de tehdit eden alevler son bilgilere göre ormanlık alanda etkili oluyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Çanakkale’deki orman yangınına sabah saatleri itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 helikopterle havadan müdahalenin sürdüğünü bildirdi.

Bakan Yumaklı, “Gece görev yapabilen 4 helikopterimiz gün ağarana kadar sorti yaptı. Şu an itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 yangın söndürme helikopteriyle havadan müdahalemiz sürüyor. Kara gücümüzün cansiperane mücadelesi de aralıksız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Çanakkale’deki orman yangınıyla mücadele kapsamında 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri ve 173 iş makinesinin bölgeye gönderildiğini, 9 köyden 1251 vatandaşın tedbir amaçlı tahliye edildiğini duyurdu.

10 köy boşaltıldı

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, orman yangınına müdahale çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinden 1251 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Sarıcaeli köyü yaşlı bakımevinden 45 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirilmiştir. Tedbir amaçlı Çanakkale-Çan kara yolu sivil araç trafiğine kapatılmıştır. Çanakkale Boğazı tek taraflı deniz ulaşımına açılmıştır. Lütfen, orman yangınları ve bu bölgelerdeki yardım ihtiyacıyla ilgili olarak AFAD tarafından yapılan paylaşımlara itibar edelim.”

1500 hektar alanı etkiledi

Bakan Yerlikaya, yangında 54 kişinin dumandan etkilendiğini, 48 vatandaşın ise tedavisine devam edildiği bilgisini paylaştı.

Çanakkale’deki orman yangınının 800 hektarı orman olmak üzere 1500 hektar alanda etkili olduğunu belirtildi.

Ekipler teyakkuzda

Çanakkale’ye gelerek incelemelerde bulunan Bakan Yumaklı, orman yangınının kontrol altına alınması için ekiplerin mücadeleye devam ettiğini dile getirdi. Gece görüşlü helikopterler sabaha kadar çalışmalara devam etti.

Vatandaşlar KYK yurtlarına yerleştirildi

Tahliye edilen köylerden Ulupınar’da 3, Yağcılar’da da 4 evin hasar gördüğünü belirten Yumaklı, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tedbiren 9 köyde bazı önlemler alınmış ve 6 köy boşaltılmıştı. Akşam saatlerinde diğer 3 köy de boşaltıldı. Kayadere, Damyeri, Belen, Ulupınar, Yağcılar ve Kalabaklı. Bu köylerden Ulupınar’da 3, Yağcılar’da da 4 ev şu ana kadar tespit edildiği şekliyle yangından hasar görmüş durumda. Tedbir alınmış diğer 3 köy de yine akşam saatlerinde herhangi bir risk oluşmaması için boşaltıldı. Bu köyler de Aşağıokçular, Taşlıtarla ve Kızılcaören. Ayrıca havalimanına yakın Sarıcaeli köyü var. Bu köyle ilgili de değerlendirme yapılıyor. Gereken uyarılar yapıldı köy sakinlerine ancak köyün boşaltılmasıyla ilgili şu anda herhangi bir önlem alınmadı. Sarıcaeli köyüne yakın bir yaşlı bakımevi vardı. Burada 41 yaşlımız, Kredi Yurtlar Kurumunun yurtlarına yerleştirildi. Yine ayrıca bu bahsetmiş olduğum 9 köyden de 29 vatandaşımız KYK yurtlarına yerleştirilmiş oldu. Talep edenler olursa diye yine Kredi Yurtlar Kurumunda ve diğer alanlarda yer ayrılmış vaziyette.”

“Spekülasyonlara itibar edilmesin”

Bakan Yumaklı, bulundukları noktanın birkaç yüz metre ilerisinde Devlet Hastanesinin yer aldığını belirtti.

Tedbirlere değinen Yumaklı, “Devlet Hastanesinden şu ana kadar 14 kişi yine tedbiren nakledildi. Şu anda 150 hastamız var Devlet Hastanesinde. 60 ambulansla onlar da bekletiliyor. Şu anda herhangi bir tehdit yok ama her ihtimale karşı bu önlemler de alınmış vaziyette. Sosyal medyada maalesef ki çok sık speküle edilen bu durumun doğrusunu bu şekilde açıklamış olalım. Diğer açıklamalara ya da spekülasyonlara itibar edilmesin.” diye konuştu.

Yumaklı, üniversitede de teyakkuz durumunun devam ettiğini ancak herhangi bir tahliyenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Tedbir amaçlı tahliye edilen köydeki çok sayıda ev de alevlere teslim oldu.

Alevleri söndürmek için itfaiye ekipleri yoğun mücadele veriyor, ancak şiddetli rüzgar bu mücadeleye engel oluyor.

18 Mart Üniversitesi’nde tahliye

Alevlerin yaklaştığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü, Terzioğlu Kampüsü için tahliye kararı verdi.

Bakan Yerlikaya açıkladı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya son durumu ve çalışmalara katılan ekiplerin sayısını açıkladı. Bakan Yerlikaya, paylaşımında şu ifadelere yer verdi.

“2.659 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri, 328 diğer araç ve iş makinesi sevk edilmiştir.

Bölgedeki 9 köyde toplamda 337 hane ve 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmiştir.

Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 72 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirilmiştir. Çanakkale-Çan Karayolu trafiğe amaçlı sivil araç trafiğine kapalıdır. Çanakkale Boğazı çift taraflı deniz ulaşımına kapanmıştır.

Allah ülkemizi ve Milletimizi bütün afetlerden korusun. Geçmiş olsun.”

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.