WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5516 0.02%
EURO 35,0261 0.43%
ALTIN 2.423,390,02
BITCOIN 2087964-3,76%
  • Hamburger 3
CHP’den Togg övgüsü

CHP’den Togg övgüsü

Yerli ve milli otomobil Togg CHP'li vekillerin beğenisini topladı. Vekiller, Togg'un Gemlik Kampüsü'nü ziyaret etti. Üretim bandından test sürecine kadar bütün noktaları inceledi.

5 Eylül 2023 13:09
CHP’den Togg övgüsü
0

BEĞENDİM

Yerli ve milli otomobil Togg CHP’li vekillerin beğenisini topladı. İktidar ve muhalefet vekilleri, Togg’un Gemlik Kampüsü’nü ziyaret etti. Üretim bandından test sürecine kadar bütün noktaları inceledi. Vekiller, 156 bin adetlik makam aracı filosu talep ettiler.

AK Parti ve muhalefet vekillerinin bulunduğu Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri, Bursa Gemlik’te bulunan Togg üretim ve teknoloji kampüsüne ziyarette bulundu. CHP Adana Milletvekili Şevkin, Togg’a bindi ve memnuniyetini ifade etti. 156 bin sayısını bulan makam araçlarının da yerli ve milli olmasını istediklerini dile getirdi.

İlk kez deneyimlediler

Mustafa Varank başkanlığındaki komisyon üyelerini Togg’un Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş ve ekibi karşıladı. Karakaş’ın fabrika yatırımı ve üretimle alakalı tanıtımının ardından komisyon üyeleri Togg’un üretim aşamalarını inceledi. Gövde, boyahane ve montaj olmak üzere üç bölümden oluşan üretim tesisini gezen heyet, burada yetkililerden üretim aşamaları hakkında bilgi aldı. Komisyon üyeleri son olarak fabrikanın içindeki pistte yerli otomobil Togg’u deneyimleme imkanı buldu.

Varank’tan açıklama

Yapılan gezinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı Mustafa Varank ise, “İktidar veya muhalefet fark etmeksizin milletvekilleriyle buraya geldik. Togg’un değişen ve dönüşen mobilite dünyasında Türkiye’nin alternatif ve rekabetçi olabileceğini, üretim ve teknoloji kabiliyetleriyle yeni bir oyuncu olabileceğini gösteren önemli bir projedir. Komisyondaki arkadaşlarımızla burayı görmek istedik. Üretim süreçlerini anlayabilmek istedik. Buradaki emekçi kardeşlerimizle bir araya gelmek istedik” şeklinde açıklamada bulundu.

“Türkiye’ye mal olmuş bir proje”

Togg’un ön koltuğuna oturarak yerle akıllı cihaz hakkında bilgi alan komisyon üyesi CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Yerli ve milli bir aracın ülkede üretilmesi önem taşıyor. Bunun elbetteki sektörel düşüncede de baktığımız zaman, 5 girişimci firma tarafından yapıldığı ve devlet tarafından desteklendiği ortadayken asla politik bir malzeme olmaması gerektiğini buradan ifade etmek isterim. Çünkü bu Türkiye’ye mal olmuş bir şey ve o şekilde de devam etmeli” dedi.

“Makam araçları yerli ve milli olsun”

“Ar-Ge çalışmalarının sürdüğünü gördük. Şevkin, “3 binin üzerinde çalışanın ve 800 yüz civarında da mühendisin olduğu ifade edildi. Umuyorum hem ülkemize hem milletimize faydalı üretimler olsun. Biz mutlaka ülkemize katma değer katan yatırımların faydalı olduğunu düşünüyoruz. Reel anlamda da diğer sektörlerin de benzer şekilde devlet tarafından desteklenmesi ve mümkünse sadece seçim alanlarında değil, şu anda 156 bin sayısını bulan makam araçlarının da yerli ve milli olmasını temenni ediyoruz. Daha önce hiç binmemiştim” diye konuştu.

“Karşısında olmayız, her zaman destekleriz”

Geziye katılan CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş ve Mersin Milletvekili Talat Dinçer de Togg’un siyasi konulara malzeme edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Türker Ateş, “Cari açığımıza faydası olan bütün yatırımların yanındayız” dedi. Talat Dinçer de, “Yani bu gibi projeleri desteklememek mümkün değil. Şimdi böyle güzel bir tesis tür ülkemize kazandırılmış. Biz bunun hiçbir zaman karşısında olmayız, her zaman destekleriz. Çünkü ülkeye girecek her kuruş bizim gayrisafi milli hasılamızı yükseltecektir” yorumunda bulundu.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.