WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,3124 0%
EURO 35,1470 0.55%
ALTIN 2.402,42-0,51
BITCOIN 21792090,00%
Çin’deki yasak kararı Apple’ı vurdu!

Çin’deki yasak kararı Apple’ı vurdu!

Çin'in yasaklama kararı Apple hisselerini zarar ettirdi. Apple, yakın zamanda iPhone 15'i piyasaya sunacak. Yeni model lansmanının ardından hisselerinin yükselmesi beklenen şirket yasak kararı sonrası 200 milyar dolar para kaybı yaşadı.

9 Eylül 2023 15:35
Çin’deki yasak kararı Apple’ı vurdu!
0

BEĞENDİM

Çin’deki yasaklama kararı Apple hisselerini zarar ettirdi. Şirket, yasak kararı sonrası 200 milyar dolar para kaybı yaşadı.

Çin, yabancı teknolojinin ülke içindeki verileri dışarı çıkardığını düşünüyor. Hükümet bunun için harekete geçti ve ABD menşeili akıllı telefonların kullanımını yasakladı. Böylece Çin hükümet yetkilileri iPhone cihaz bulundurmayacak.

Yasak kararı hisseleri düşürdü

Daha sonra bu uygulamaların daha da ileri gideceğine dair bir haber de çıktı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kablosuz iletişim operatörü China Mobile, iPhone 15’i müşterilerine satışa sunmayacak.

Bu durumlar ise Apple hisselerinde düşüşe yol açtı. Teknoloji devinin hisseleri geçtiğimiz gün yüzde 5’den fazla kayıp yaşadı. Bu durumun maliyeti ise iki günde 191 milyar dolar oldu.

Apple’ın karşılaştığı zorluklar sadece Çin’den değil Avrupa’dan da geliyor. AB, Apple dahil olmak üzere 6 şirketin aşırı güce sahip olduğunu belirterek tekelleşmeye yol açtığını düşünüyor. Avrupa Komisyonu, Apple gibi markalar için veri kullanımı konusunda daha katı kurallar getirecek.

Ekonomik savaşta yeni boyut

Çin’in iPhone yasağı, ABD ile yaşanan ekonomik savaşta yeni bir tırmanışı gösteriyor. Her iki ülke, teknoloji şirketlerinin faaliyetlerini sınırlamak için adımlar attı. Daha önce ABD, Çin’in sahip olduğu TikTok uygulamasını federal hükümet cihazlarında yasakladı.

 

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.