WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,8385 0.07%
EURO 35,2943 0.04%
ALTIN 2.445,200,01
BITCOIN 2180883-0,15%
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İhracatçılara Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İhracatçılara Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40'tan yüzde 30'a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak" dedi.

8 Haziran 2024 15:48
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İhracatçılara Müjde
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi 31. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

Erdoğan’ın açıklamaları:

İhracatın şampiyonları olarak ödül alacak olan tüm firmalarımızı ve iş insanlarımızı tebrik ediyorum. Bizim kültürümüzde malum, marifet iltifata tabiidir. Hakkı teslim etmenin yanı sıra yeni başarıların da önünün açılmasını sağlar. Bu ülkenin herhangi bir vatandaşının böylesi bir başarıdan gurur duymaması mümkün değil. 150 bin ihracatçımızın her birine ürünlerimizi dünyanın dört bir ucuna ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum. İhracatçılarımızı ticaret diplomasisinin akıncıları, Türk ekonomisinin yurt dışındaki sancaktarları olarak görüyoruz. 2002’de bir haftada yaptığımız ihracatı artık 1 günde gerçekleştiriyoruz. İhracat yapmayan ilimiz kalmadı. Klavye ekonomistleri bunları görmüyor olabilir, fildişi kulelerinde ahkam kesenler bunları anlamıyor olabilir ama bu gerçekleri işin içinde olan siz kardeşlerim çok ama çok iyi biliyor.

Mayıs ayı ihracatımız tüm ayların en yüksek ihracat değeri oldu. İthalatımızdaki düşüş eğilimi ise mayıs ayında da devam etti. 2024 yılı mayısında ihracattaki artış ve ithalattaki azalışın da etkisiyle dış ticaret açığımız yüzde 47.8 düşüş gösterdi. 2024 yılının ilk 5 ayında ise ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.5 kıyasla, 106 milyar 914 milyon dolara çıktı. Turizm gelirlerindeki artış da orta vadeli program hedeflerinden çok daha iyi gerçekleşecek. 2024 sonunda mal ihracatımızı 267 milyar dolara ve hizmet ihracatımızı 110 milyar dolara mutlaka taşıyacağız.

İhracatçılara müjde

Bugün müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluluğunu yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik. Düzenleme pazartesiden itibaren geçerli olacak.

“Dezenflasyon sürecine giriyoruz”

Enflasyonda en zor dönemin artık geride kaldığına inanıyoruz. Şimdi yeni bir döneme, dezenflasyon sürecine giriyoruz. Geçmişte enflasyonu nasıl tek haneye indirdiysek inşallah aynı başarıyı tekrar yakalayacağız. Büyüme tarafında da oranlar son derece olumlu seyrediyor.

Ülkemize dış kaynak girişi devam ediyor. Borçlanalar daha düşük maliyetlerle gerçekleştiriliyor. Ülkemizin CDS primi geriledi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının not artırımı ve görünümlerini sizler de görüyorsunuz.

Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir.

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.