WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,6061 0.11%
EURO 34,9720 0.27%
ALTIN 2.427,930,21
BITCOIN 2093258-3,57%
  • Hamburger 3
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan net mesaj: Gerekirse AB ile yolları ayırırız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan net mesaj: Gerekirse AB ile yolları ayırırız!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yolculuğu öncesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz" dedi.

16 Eylül 2023 13:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan net mesaj: Gerekirse AB ile yolları ayırırız!
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD yolculuğu öncesinde çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz” dedi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu genel görüşmeleri için bugün Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye hareketi öncesi önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

Az sonra Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine iştirak etmek üzere New York’a doğru yola çıkacağız. BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150’den fazla ülkenin katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD’de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak.

Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül salı günü Genel Kurula hitap edeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye’nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.

Genel kurul marjında çok sayıda ülkeden mevkidaşlarımla görüşmeler gerçekleştireceğim. Ziyaretimizde ABD’de yaşayan vatandaşlarımızla birlikte soydaş topluluklarla da bir araya geleceğiz. Ayrıca düşünce kuruluşu temsilcileri ile de istişarelerimiz olacak. ABD iş dünyasının seçkin üyeleri ile görüşecek Türkiye’deki yatırımlarını artırma noktasında konuları ele alacağız.

Ülkemizin 14 Mayıs-28 Mayıs seçimlerinin demokratik olgunluk içerisinde gerçekleştirilmesinin iş çevrelerine olumlu yansıdığını görüyoruz. Bugün itibarıyla Merkez Bankamızın bürüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor.

Türkiye’nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi için yürüttüğü çabaları takdirle karşılanıyor. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirmek için içeride ve dışarıda her türlü çabayı gösteriyoruz göstereceğiz. Küresel sistemde taşların yerinden oynadığı bu dönemi fırsata çevirmekte kararlıyız.

4’lü toplantı teklifi

Bizim öncülüğümüzde üçlü bir görüşme teklifimizi kendilerine ilettik. Ama bu konuda üçlüden öte biz dörtlü bir teklifte bulunduk. Yani buralarla ilgisi alakası olmayan liderlerle değil gelin şu anda işin içinde olan Sayın Putin, Sayın Aliyev, şahsım ve Paşinyan hep birlikte dörtlü olarak böyle bir toplantıyı yapalım adımı da ona göre atalım diye teklifte bulunduk. Henüz bize olumlu-olumsuz dönüş olmadı. Konuyla ilgili Sayın Aliyev’le de görüşeceğiz.

İsveç mesajı

Öncelikle İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Yasa hazırladıklarını söylüyorlar. Bu yetmez, bunu uygulamak gerekir. İsveç ne değişikliği yaparsa yapsın teröristleri koruma altına aldıklarını gösteriyorsa bize verilen sözler yerine getirilmiyor demektir. Böyle olursa benim parlamentom nasıl bir tavır takınır? Burada nasıl bir karar çıkar o parlamentomuzun takdiridir.

AP’nin raporuna rest!

Benim değerlendirmemi çok açık net öğrenmek istiyorsanız, Avrupa Birliği Türkiye’den kopmanın gayreti içerisinde. Avrupa Birliği’nin Türkiye’den kopuş hamlelerini yaptığı bu dönem içerisinde biz de bu gelişmeler karşısında değerlendirmemizi yaparız ve bu değerlendirmelerden sonra Avrupa Birliği ile gerekirse yolları ayırabiliriz.

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.