WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5016 -0.12%
EURO 34,9676 0.36%
ALTIN 2.429,490,28
BITCOIN 2076412-3,76%
  • Hamburger 3
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yoğun Diplomasi Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yoğun Diplomasi Gündemi

Yerel seçim maratonunu geride bırakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, önümüzdeki dönemde yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Ankara, aralarında Rusya lideri Putin’in de bulunduğu dört önemli konuğu ağırlamaya hazırlanıyor.

2 Nisan 2024 09:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yoğun Diplomasi Gündemi
0

BEĞENDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, yoğun bir diplomasi trafiği bekliyor. Daha önce şubatta Türkiye’ye yapacağı ziyareti erteleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, nisanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuğu olması bekleniyor.

Ay içerisinde Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin de Ankara’ya ziyarette bulunması planlanıyor.

12 yıllık aradan sonra şubatta Kahire’ye giden Erdoğan, Sisi’yi Türkiye’ye davet etmiş, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağını söylemişti. Sisi de davet için “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki nisan ayında Türkiye’yi ziyaret etme davetine cevap vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum” demişti.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de, nisan sonunda Türkiye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Steinmeier’in ziyareti, 10 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyindeki yapılan ilk ziyaret olması bakımından önem taşıyor. Mayıs ayında ise, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Türkiye’ye iade-i ziyarette bulunması bekleniyor. Erdoğan, geçtiğimiz yıl aralık ayında Yunanistan’a yaptığı ziyaretle iki ülke ilişkilerinde bahar dönemini başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan nisan ayı içerisinde Irak’a kritik önem taşıyan bir ziyaret de gerçekleştirecek. Türkiye-Irak Güvenlik Mekanizması Görüşmesi’nden sonra yayımlanan ortak sonuç bildirisinde Irak’ın, PKK terör örgütünü “yasaklı örgüt” ilan etmesiyle tarihi bir adım atılmıştı. Bu önemli adımı takiben iki ülkenin, Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör unsurlarına yönelik müşterek harekat düzenlemesi gündemdeki yerini koruyor.

Terör örgütünün Irak’taki desteğini kaybetmesini hedefleyen Türkiye, bu kapsamda kurulacak bir “ortak operasyon merkezi” için de temaslarını sürdürüyor. Erdoğan’ın Irak ziyaretinde, terörle mücadelenin yanı sıra enerji, su, tarım, sınır kapılarının işletilmesi gibi çeşitli alanlarda bölgesel işbirliğini içine alan bir çerçeve anlaşmasının imzalanması için hazırlık yapılıyor. Ziyaret sırasında bu yönde bir mutabakat muhtırası imzalanması bekleniyor.

 

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.