WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2919 -0.08%
EURO 35,1464 0.53%
ALTIN 2.400,70-0,58
BITCOIN 2184091-0,17%
Dezenflasyon İçin Makroekonomik Koşullar Oluştu

Dezenflasyon İçin Makroekonomik Koşullar Oluştu

İklim Ekonomisi Sürdürebilirlik Zirvesi'nde konuşan TCMB Başkanı Fatih Karahan "Dezenflasyon patikası için makroekonomik koşullar önemli ölçüde oluştu." dedi.

7 Haziran 2024 15:42
Dezenflasyon İçin Makroekonomik Koşullar Oluştu
0

BEĞENDİM

Başkan Karahan, nisan ayı başından itibaren Türkiye’ye portföy akımlarının DİBS başta olmak üzere 10 milyar doları aştığını söyledi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Geldiğimiz noktada dezenflasyon patikamız için gerekli makroekonomik koşulların önemli ölçüde oluştuğunu düşünüyoruz. Dış denge daha sürdürülebilir bir hale gelmektedir. Mayıs ayı dış ticaret verileri de cari işlemler hesabında olumlu görünümü devam edeceği sinyalini net bir şekilde vermiştir. Nisan ayı başından itibaren TL mevduat payındaki artış hızlanmış ve artış bu kez KKM hesaplarından çözülmenin yanında döviz tevdiat hesaplarından kaynaklanmıştır.

Geçen yıl Ağustos ayında yüzde 31 seviyesine gerileyen TL mevduatların toplam mevduat içindeki payı Mayıs sonu itibarıyla yüzde 48 seviyesine ulaştı. Aynı dönemde KKM tepe noktasından yarı yarıya geriledi.

Sermaye akımlarının dezenflasyon ve finansal istikrar amaçlarına uygun bir şekilde yönetilmesini önemsiyoruz. Artan likiditeyi çeşitli araçlarla sterilize ederek, finansal koşullardaki sıkılığı koruyoruz. Artan likiditeyi çeşitli araçlarla sterilize ederek, finansal koşullardaki sıkılığı koruyoruz. Merkez Bankamızın net döviz pozisyonu son iki ayda yaklaşık 70 milyar dolar iyileşti, bu durum TL varlıklara yönelik pozitif bir döngünün başladığını göstermektedir. Rezervlerdeki artış TL’ye olan güveni pekiştirerek, TL varlıklara geçişi desteklemektedir.

Dezenflasyon patikamıza göre Haziran ayında başlayarak manşet enflasyon yılın geri kalanında her ay gerileyecektir, baz etkileri nedeniyle yaz aylarında bu gerileme özellikle belirgin olacaktır. Para politikası duruşumuzu belirlerken bizim takip ettiğimiz gösterge aylık enflasyonun ana eğilimi olmaya devam edecektir. Hizmet enflasyonundaki katı seyir enflasyonist riskleri canlı tutuyor.

Son dönemde sürdürülebilir finansman alanında da artış görüyoruz.”

Cengiz Han Erdoğan

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.