WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,2906 -0.07%
EURO 35,1394 0.51%
ALTIN 2.403,95-0,45
BITCOIN 2183325-0,02%
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan BM’yi eleştirdi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan BM’yi eleştirdi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan KKTC'deki BM ile yol gerilimine ilişkin "BM'nin tarafsızlığını bu olayda yitirdiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

22 Ağustos 2023 14:51
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan BM’yi eleştirdi
0

BEĞENDİM

Bakan Hakan Fidan’dan BM eleştirisi… Bakan Fidan, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan KKTC’deki BM ile yol gerilimine ilişkin “BM’nin tarafsızlığını bu olayda yitirdiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde BM ile yol gerilimine ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “KKTC’yi her alanda sonuna kadar desteklemekteyiz. Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesini, dünya çapında tanınması için var gücümüz ile çalışmaktayız. BM’nin adadaki bazı uygulamalarını, BM’nin kuruluş ruhu ile uyuşmadığını göstermiş oldu. BM’nin tarafsızlığını bu olayda yitirdiğine inanıyoruz” dedi.

“AB katılaşmış tutumlarını yeniden değerlendirmeli”

Bakan Fidan Türkiye’nin AB üyelik sürecinin 2 açıdan ele alınması gerektiğini dile getirdi. AB üyelik sürecinin rasyonel değil siyasi yeniden bakıldığına dikkat çekti. Türkiye’nin AB üyeliğinin stratejik bir hamle olabileceğini belirten Fidan, ‘AB katılaşmış tutumlarını yeniden değerlendirmeli’ dedi.

Bulgaristan’dan destek

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Gabriel açıklamasında “Türkiye AB üyelik sürecinde. Bulgaristan da üye olarak Ankara’nın Avrupa yolundaki bu girişimini desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede;

– Ekonomi, ticaret, kültür, turizm, ulaştırma, enerji ve savunma sanayii alanlarındaki işbirliği,
– Ticaret hacmini 10 Milyar Euro’ya çıkarmada ortak hedef,
– Enerji işbirliği bağlamında bölgedeki enerji arzı güvenliği,
– Düzensiz göç ve terörizm gibi sınamalara karşı birlikte atılacak adımlar,
– Bulgaristan’daki soydaşlarımızın durumu ve
– Ukrayna Savaşı ve Karadeniz güvenliği başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

World of Türkiye

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.