WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5574 0.04%
EURO 35,0271 0.43%
ALTIN 2.421,78-0,04
BITCOIN 2090310-3,79%
  • Hamburger 3
Dışişleri’nden Ermenistan’ın sözde seçimine kınama!

Dışişleri’nden Ermenistan’ın sözde seçimine kınama!

Ermenistan, Azerbaycan'a bağlı Karabağ bölgesinde gayrimeşru Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda bir seçim düzenledi. Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin kınama mesajı yayımladı.

9 Eylül 2023 17:37
Dışişleri’nden Ermenistan’ın sözde seçimine kınama!
0

BEĞENDİM

Ermenistan, Azerbaycan’a bağlı Karabağ bölgesinde gayrimeşru Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda bir seçim düzenledi. Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin kınama mesajı yayımladı.

Açıklamada, “Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış görüşmelerinin sürdürülmeye çalışıldığı bir dönemde gerçekleştirilen seçimleri, barış görüşmelerini baltalamaya yönelik bir hareket olarak algılıyor ve kınıyoruz” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

“Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde gayrimeşru Ermeni güçlerinin kontrolündeki topraklarda düzenlenen seçimler bölgede uluslararası hukuka aykırı mevcut durumu tek yanlı meşrulaştırma çabalarının yeni bir tezahürüdür. Bu adım, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AGİT ilkeleri dahil uluslararası hukukun açık ihlâlidir.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında barış görüşmelerinin sürdürülmeye çalışıldığı bir dönemde gerçekleştirilen seçimleri, barış görüşmelerini baltalamaya yönelik bir hareket olarak algılıyor ve kınıyoruz.

Türkiye, Azerbaycan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlalini teşkil eden bu gayrimeşru seçimi tanımamaktadır. BM ve uluslararası toplumu bu seçimi tanımamaya davet ediyoruz.

Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış görüşmeleri sürecini desteklemekte, kalıcı bir barış anlaşmasının biran önce imzalanmasının bölgenin barış ve istikrarına büyük katkı sağlayacağına yönelik inancını korumaktadır.”

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.