WOTTV E-DERGİ
DOLAR 32,5516 0.02%
EURO 35,0261 0.43%
ALTIN 2.423,390,02
BITCOIN 2087964-3,76%
  • Hamburger 3
Erkan’dan ‘kararlı adım’ açıklaması

Erkan’dan ‘kararlı adım’ açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 'kararlılık' mesajı verdi. Erkan, kuyumculuk sektörü temsilcileriyle Ankara'da bir araya geldi.

29 Ağustos 2023 11:20
Erkan’dan ‘kararlı adım’ açıklaması
0

BEĞENDİM

TCMB Başkanı Erkan, “Yol haritamızı kademeli ve kararlı adımlarla uygulamaya devam ediyoruz” açıklaması yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Burak Yakın, kuyumculuk sektörünün liderleri, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik ile Ankara’da bir araya geldi.

Kademeli ve kararlı adımlar

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan “2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini oluşturmak için Enflasyon Raporu toplantımızda kamuoyuyla paylaştığımız yol haritamızı kademeli ve kararlı adımlarla uygulamaya devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Faiz oranı yüzde 25′ yükseldi

PPK karar metinlerinde, kademeli ve kararlı parasal sıkılaştırma mesajları yer almıştı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanlığı’na atanmasının ardından 3 toplantıda politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 25’e yükseltti. PPK karar metinlerinde, kademeli ve kararlı parasal sıkılaştırma mesajları yer alırken, TCMB Başkanı Erkan, 27 Temmuz’daki Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda, “Güçlü bir parasal sıkılaştırma sürecini haziran ayında başlattık. Bu sürecin kademeli, dengeli ve istikrarlı olacağını vurguladık.” ifadesini kullanmıştı.

Para Politikası Kurulu’nun 20 Temmuz 2023 ve 24 Ağustos 2023 tarihli kararında, makro finansal istikrarı güçlendirecek ve piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak sadeleşme sürecinin kademeli olarak devam edeceği belirtilerek, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları alındığı kaydedildi.

Faiz kararı geçtiğimiz hafta 750 baz puan yükselerek yüzde 17,5’ten yüzde 25’e yükseltildi.

 

World of Türkiye

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.